Princ Harry s manželkou Meghan se už intenzivně připravují na svůj příjezd do Evropy. Bude to jejich první společná zahraniční cesta po více než dvou letech od odchodu z britského královského paláce. Zamíří na prestižní akci v holandském Haagu, které je patronem právě vévoda ze Sussexu.

Invictus Games jsou mezinárodní sportovní hry pro vojenské veterány a poprvé se konaly v roce 2014 v Londýně právě na popud prince Harryho, který je rovněž bývalý voják. Od té doby hry proběhly na různých místech už čtyřikrát. Předloni se kvůli pandemii koronaviru musely odložit až na letošní rok.

Her, které zahrnují dvanáct různých sportů, jako například lukostřelbu, cyklistiku, silový trojboj nebo basketbal na vozíčku, se dosud zúčastnily stovky soutěžících z osmnácti států světa.

„Ztělesňují bojového ducha zraněných a nemocných příslušníků ozbrojených sil a to, co tito houževnatí muži a ženy dokáží dosáhnou i přes svá zranění,“ stojí na webových stránkách her.

Harryho a Meghan bude na cestě doprovázet štáb streamovací platformy Netflix, se kterou dvojice podepsala smlouvu na 120 milionů liber, což je zhruba 3,5 miliardy korun, napsal web Mirror. A to už je jistě dobrá motivace, aby se přestali tvářit, že se bojí cestovat do Evropy.

Už první vystoupení Harryho a Meghan v New Yorku loni v září, tedy tři měsíce po narození dcerky Lilibet, natáčela společnost Netflix. Při pobytu New Yorku dvojice navštívila dvakrát Organizaci spojených národů (OSN), setkala se se starostou a několika demokratickými senátory a vystoupila s projevem na pódiu Global Citizen Live s názvem „Wokestock“.

Lidé obeznámení se situací dokonce slibují velké překvapení v úvodu akce. „Meghan je nadšená, že může cestovat s Harrym na akci, která je mu určitě blízká,“ prohlásil podle webu jeden ze zdrojů. Pokud jsme o zviditelnění, pár nikdy nezaváhá.

Bývalý inspektor britské policie Ken Wharfe, který pracoval v soukromé ochrance Harryho i Williama ale kroutí hlavou. Podle něj jsou potenciální rizika v průběhu her mnohem větší jako ty, kterým by vévoda čelil v Londýně při nedávném smutečním obřadu za zesnulého prince Philipa. Tam nepřijel kvůli obavě o bezpečnost své rodiny.

Jak se ukazuje, byla to jen výmluva. I s ohledem na to, že na akcích královské rodiny má každý přidělenou ochranku. „Jsem zmatený, proč si Harry myslí, že bude v Holandsku ve větším bezpečí než ve Spojeném království. Na smutečním obřadu se svým bratrem nebo otcem by dostal policejní ochranu,“ popsal Wharfe.