Od poloviny března jsou školou povinné děti doma. Tato situace může být hlavně pro rodiče velmi náročná. Kromě běžných domácích povinností musejí navíc dohlížet na řádné plnění úkolů do školy, případně ještě zvládat tzv. home office. Kde pak vzít ještě energii na zábavný program pro děti? 

Udělejte si doma s dětmi tématické dny!

Od rána až do večera se můžete přes celý den držet tématiky, která vás baví, a domácí stereotyp tím hned zaženete. Zároveň se vám podaří udržet i denní režim. S trochou kreativity ani nebudete muset chodit do obchodu pro speciální výbavu. Originální a dětmi oblíbený je např. japonský, americký, neandrtálský a nebo pohádkový den. Mějte prosím na paměti, že jde pouze o celodenní dětskou hru. V uvedených zemích mohou běžné dny vypadat samozřejmě jinak.

Japonský den

Celá rodina si může obléct tradiční kimono (v dětském světě plném představivosti postačí úplně obyčejný župan) a na internetu si pustit tradiční japonskou hudbu (třeba zde). Co se jídla týče, na internetu se dá najít spousta receptů z japonské gastronomie. Pokud se ale do neznáma pouštět nechcete, stačí typické české rizoto. Dětem k němu dejte místo příboru hůlky a o zábavu je postaráno třeba i na hodinu. K japonskému stolování ale žádné židle nepatří, takže šup na zem na polštář a oběd podávejte na konferenčním stolku. Netradiční a přitom jednoduché domácí kostýmy, nová hudba a trochu jinak podávaný oběd, může stereotypní den skvěle rozveselit.

Po povinném školním programu se můžete místo televize pustit do origami (návod najdete zde) a vytvořit si tak s dětmi milé dárečky pro vaše nejbližší. Pokud přeci jen zvítězí televize, děti budou rády za animované Pokémony. A nezapomínejte, že kreativitě se meze nekladou! Svůj vlastní japonský den si můžete udělat daleko lepší.

Americký den

Toto téma je podstatně méně náročné na přípravu. Po celý den můžete nosit na hlavě kšiltovky a na de facto poslouchat hudbu, kterou běžně posloucháte – tedy pokud do vašeho výběru patří i ta americká. Děti může potěšit americká zpěvačka Katy Perry, která je proslulá svými zábavnými a barevnými videoklipy. Na oběd připravte dětem hot-dog, neboli párky v rohlíku. Samozřejmě to není jedno z nejzdravějších jídel, ale jednou za čas určitě neuškodí. Při podávání obědu si můžete zahrát na prodejní stánek, který třeba v New Yorku stojí na každém rohu. Děti si připraví drobné a za hot-dog vám mohou dát pár korun. Při tom si zároveň procvičí i počítání.

Po splnění všech denních povinností si pak můžete doma zahrát jako správní Američané videohry na herní konzoli, případně na počítači. Americké pohádky z produkce Walta Disneyho také mohou potěšit.

Neandrtálský den

Neandrtálský den je pro trochu otrlejší povahy. Pokud nemáte neandrtálské oblečení, tak vám místo masky postačí zabalit se do šál a šátků a rozcuchat si vlasy. Na oběd si připravte například přírodní kuřecí řízky a zkuste je jíst rukama! Namísto hudby můžete pak po celý den poslouchat zvuky přírody (najdete je třeba zde).

Odpoledne po splnění denního programu si pak s dětmi můžete zahrát hru s kamínky (pravidla zde). Pokud nemáte sbírku kamínků doma, venku určitě nějaké najdete. Nezapomeňte je ovšem kvůli bezpečnosti pořádně umýt nebo ideálně vyvařit ve vodě. Večer se dětem můžete zavděčit pohádkou Flinstoneovi. Tu najdete na internetu v kreslené i hrané verzi.

Pohádkový den

Tady se nejvíce projeví vaše kreativita. Domluvte se s dětmi, za jaké pohádkové postavy chtějí být přestrojené. Pomozte jim s výběrem, případně výrobou kostýmů. Na oběd můžete uvařit “kouzelnou” krupicovou kaši a po denním programu si zahrajte třeba hru Hádej, kdo jsem. Kartičky se slovy k předvádění si můžete vyrobit i sami (pokud je doma nemáte) a napsat na ně různé pohádkové postavy. Celá rodina si tak může užít společný zábavný večer. A nebo si pustit pohádku dle libosti. V průběhu dne samozřejmě nesmí chybět ani oblíbené pohádkové písničky (playlist najdete zde).

    Pokud se Vám kartičky nechce vyrábět, můžete si stáhnout aplikaci Hádej kdo jsem ZDARMA do svého chytrého telefonu, a to jak na Android, tak i na iPhone.