Vědci z Astonské univerzity ve Velké Británii zjistili, že interiér auta je bakteriemi kontaminovaný podstatně více než běžná toaleta. Pokud si myslíte, že tušíte, o která místa uvnitř vašeho plechového miláčka jde, nejspíše budete překvapeni.

Výzkumníci odebrali vzorky z interiérů různě starých aut. „Výsledky této studie jsou fascinující, protože ukazují, že i přes čištění našich automobilů platí, že čím jsou starší, tím jsou všeobecně špinavější,“ prozradil mikrobiolog a jeden z autorů studie Jonathan Cox.

Nejhůře ve výzkumu dopadl zavazadlový prostor, kde vědci identifikovali 1425 druhů bakterií. Například Escherichia coli (E. coli), které jsou známé především jako fekální bakterie žijící ve střevech, si v kufru, kam lidé odkládají i nákup s potravinami, vyloženě užívá.

Vědci testovali také řadící páku, palubní desku a zadní sedadla, kde rovněž odhalili vyšší míru bakteriální kontaminace, než na toaletě. Mezi mikroorganismy byl například rod bakterií Pseudomonas nebo zlatý stafylokok, který může způsobit vážné kožní infekce.

Největším překvapením studie je, že všeobecně nejčistějším místě v interiéru auta je volant. Vědci na něj oblevili 146 druhů bakterií. Podle výzkumníků to může být tím, že v době současné epidemie lidé častěji používají dezinfekční přípravky na ruce.

Škodlivé bakterie se vyskytují pravděpodobně ve většině aut, která potkáme na cestách. Řidiči by proto podle autorů studie měli častěji a důkladněji čistit interiér svých plechových miláčků.

„Výsledky ukazují, že bychom měli změnit způsob, jakým přemýšlím o svých autech a jejich čistotě. Mnohokrát čistíme svá auta tak, aby vypadala čistě, ale ne tak, aby čistá skutečně byla. Nikdy by vás ale nenapadlo jíst ze záchodové desky,“ dodal Cox.