Epidemie koronaviru zasadila tvrdou ránu mnoha profesím, mezi ně nepochybně patří také umělci. Není proto divu, že žádali stát o finanční pomoc. Agentura zesnulého zpěváka Karla Gotta, kde je jedinou jednatelkou vdova Ivana, si z covidových programů přišla na 1,3 milionu korun. Nebyla ale sama. O příspěvek ze státní kasy si řekl také Daniel Landa nebo Ilona Csáková. 

I přesto, že letos 2. října uplynou už dva roky od chvíle, kdy slavný zpěvák Karel Gott podlehl vážné nemoci, agentura nesoucí jeho jméno získala v době epidemie covidu-19 od státu sumu, o které se mnoha umělcům ani nesní. Společnosti Karel Gott Agency, ve které je jednatelkou Ivana Gottová, bylo loni přiznáno celkem 1 322 616 korun. Vyplývá to ze smluv, které zveřejnil na svém webu Hlídač státu.

Kultura patří k jedné z obětí epidemie koronaviru. Stát proto umělcům, divadlům a dalším organizacím kompenzoval část ušlého tisku v uplynulých dvou letech. Vláda tehdy přišla s nabídkou hned několika dotačních programů.

Ty kromě agentury Karla Gotta využila také řada dalších umělců. Například zpěvačka Lucie Bílá (55) pod svým skutečným jménem Hana Zaňáková dostala od státu 60 tisíc korun. Zpěvák a skladatel Michal David (60) na své jméno získal příspěvky ve výší přes 200 tisíc korun. Autor populárních hitů, však čerpal peníze ještě přes firmu Cleopatra Musical, kde figuruje společně s Oldřichem Lichtenbergem. Společnost si z kasy Ministerstva průmyslu a obchodu přišla na bezmála 8 milionů korun.

Pozornost vzbudila i další jména. V přehledu dotací z covidových programů figuruje také například zpěvák Daniel Landa, který velmi výrazně vystupoval proti vládním opatřením proti koronaviru. Počátkem loňského listopadu například jeho iniciativa Zlatý Špendlík vyzvala k zahlcení hygienických stanic žádostmi o informace. Ze státní kasy mu byla vyplacena pomoc ve výši 60 tisíc korun, z podpory pro podnikající subjekty pak získal dalších 122 400 korun.

Na 60 tisíc korun si přišla také zpěvačka Ilona Csáková. Ta vystupovala na protivládních demonstracích proti covidovým opatřením a v parlamentních volbách neúspěšně kandidovala za Volný blok.