Otázka, odkud pochází současný koronavirus, je předmětem diskusí od začátku pandemie. Americká Národní laboratoř Lawrence Livermorea v utajované zprávě loni v březnu uvedla, že úvaha o možnosti úniku čínského viru z laboratoře zní věrohodně a je potřeba ji prošetřit. V úterý o tom informoval deník Wall Street Journal s odvoláním na výpověď nejmenovaných osob, které jsou s obsahem dokumentu obeznámeny.

Původu koronaviru se v posledních dnech opět věnuje zvýšená pozornost. Americký prezident Joe Biden totiž nedávno nařídil tajným službám, aby do devadesáti dní přišly se zprávou, odkud vir pochází.

Americké úřady se přitom podle Bidena soustředí hlavně na dva scénáře. Podle prvního se vir přenesl na člověka při kontaktu s nakaženým zvířetem, podle druhého pak za nejasných okolností unikl z čínské laboratoře. Podle zdrojů deníku Wall Street Journal přišla laboratoř se závěrem o možnosti původu viru jeho genetickou analýzou. Deník však upozorňuje, že podobný argument používají jiní odborníci pro druhou verzi událostí.

Americké ministerstvo zahraničí se o studii světoznámé kalifornské laboratoře Lawrence Livermorea zajímalo už loni na podzim za tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Závěry zprávy totiž byly unikátní tím, že pocházely od respektované odborné instituce a zároveň prosazovaly jiný pohled na věc, než jaký tehdy mezi experty převládal, píše deník.

Americká diplomatice následně letos v lednu zveřejnila seznam možných okolností, ta kterých by teoreticky mohlo k úniku z laboratoře dojít. Patří mezi ně i vážné onemocnění třech pracovníků wuchanského virologického institutu z listopadu 2019, pro které museli být podle amerického deníku hospitalizováni. Přední americký epidemiolog a Bidenův blízký poradce Anthony Fauci minulý týden Čínu vyzval, aby zveřejnila jejich lékařské záznamy.

Ministr zahraničí Anthony Blinken v nedávném rozhovoru prozradil, že se Spojené státy potřebují dopátrat pravdy, aby byly schopny lépe bránit dalším případným pandemiím. Čínská vláda přitom podle něj neposkytuje dostatek informací a podpory mezinárodním výzkumným týmům. „Čínská vláda nebyla v začátku pandemie transparentní, jak bychom potřebovali. A není doteď,“ řekl Blinken v pořadu Axios na televizi HBO. Peking označil v minulosti úvahu o úniku viru z wuchanské laboratoře za konspirační teorii.