Volby do Poslanecké sněmovny nás sice čekají až za pět měsíců, sázkové kanceláře už vypisují kurzy na to, kdo se stane příštím premiérem. Největší šance má podle bookmakerů šéf Pirátů Ivan Bartoš. Že by na postu předsedy vlády zůstal do konce letošního roku Andrej Babiš (ANO), sázkoví experti příliš nevěří.

„Podle bookmakerů má v tuto chvíli největší šanci stát se předsedou vlády Ivan Bartoš. Aktuální kurz na tuto sázkovou příležitost klesl z 2,1:1 na 1,70:1,“ prozradila webu yookee.cz tisková mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Předsedovi vlády Andreji Babišovi v posledních průzkumech klesají preference a ani bookmakeři příliš nevěří tomu, že by na svém postu do konce roku vydržel. „Kurz na to, že premiérem zůstane, vzrostl z 3:1 na 6:1,“ přiblížila Světlíková.

Třetím adeptem v pořadí je lídr koalice Spolu a šéf občanských demokratů Petr Fiala. U jeho jména však nabízí sázková kancelář poměrně vysoký kurz, a to 10:1.

Podobně to vidí i sázková kancelář Fortuna. Na to, že se Ivan Bartoš stane po volbách premiérem, vypsala kurz 1,55:1, na Andreje Babiše je možné sázet s kurzem 2,8:1. Třetí Petr Fiala má u této sázkové kanceláře kurz 6:1.

Na výsledky všech politických stran a hnutí v blížících se parlamentních volbách, ještě sázet možné není. „Zatím je možné sázet na volební výsledek ANO, SPD a KSČM. V případě hnutí Andreje Babiše se názor bookmakerů a sázkařů rozchází,“ vysvětluje mluvčí Chance. „Navzdory stále rostoucímu kurzu na vítězství hnutí ANO 99 procent lidí tipuje, že se na přešlapy Babišovy vlády rychle zapomene a silná voličská základna straně opět zajistí vítězství. Svou roli může hrát i fakt, že kurz 3,6:1 je pro tipéry velice lákavý,“ dodala Světlíková.

Na vítězství hnutí ANO zatím nevěří ani bookmakeři u Fortuny. Aktuálně této variantě připisují kurz 3,25:1. Na to, že hnutí Andreje Babiše neskončí na prvním místě, je vypsán kurz 1,3:1.

Kdo nahradí Zemana?

I přesto, že jsou prezidentské volby ještě daleko, podle Fortuny by Miloše Zemana na Hradě nahradil Andrej Babiš s kurzem 2,2:1. Šance má ještě generál Petr Pavel (6,5:1) nebo rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (9:1).

„Vzhledem k tomu, že je do prezidentských voleb poměrně daleko, kurzy na budoucí hlavu státu sázková kancelář Chance ještě nevypsala. Někteří si však s kurzem 4,45:1 sázejí na to, že současný prezident do konce svého úřadu nedovládne a odhadují, že po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny na funkci ze zdravotních důvodů rezignuje,“ doplnila Světlíková.