Při pohledu na zeleninu v regálech málokdo z nás věří svým očím, její ceny totiž během letošního března vzrostly téměř o pětinu. Vyplývá to z úterních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Hlouběji do kapsy sáhneme například při nákupu papriky, okurek, rajčat nebo také cibule. Zdražující zelenina dokonce zvedá ceny chatek v zahrádkářských koloniích. 

Zemědělci citelně zvyšují ceny zeleniny, letos v březnu byly o 17,2 procenta vyšší než ve stejném měsíci v loňském roce. Podle čísel ČSÚ jen během března narostly ceny o 18 procent.

Symbolem drahé zeleniny se nepochybně stala paprika. Kilo se v některých obchodních řetězcích prodává i za 140 korun, v některých případech se dokonce šplhá až ke 200 korunám za kilogram. Ještě v létě 2018 se přitom paprika prodávala za zhruba 40 korun.

„Příčinou drahé papriky je zejména ten fakt, že se nyní prodává výhradně skleníková produkce z dovozu. České papriky se na trh dostanou převážně až ve druhé polovině léta, což s sebou přinese tlak na pokles cen,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Kromě paprik zdražují také okurky, rajčata, cibule i mrkev. V dalších měsících by ale mělo dojít ke zlevnění. „Letošní chladné jaro není pro pěstitele takovou pohromou, jakou bylo loňské extrémně suché jaro. Letošní sklizeň zeleniny by tak neměla být slabší než ta loňská, což právě přinese tlak na pokles cen,“ přiblížil ekonom.

I přesto dlouhodobě ceny zeleniny narůstají. To vede dokonce i ke zdražování chatek i podnájmů v zahrádkářských koloniích. „Lidé pěstováním zeleniny na vlastním pozemku zkrátka ušetří více a více, což je jeden z důvodu růstu atraktivity zahrádkářských kolonií,“ doplnil Kovanda.