Systém registrace na očkování proti covidu-19 se v pátek změní. SMS zpráva seniory sama upozorní na to, že se v jejich okolí uvolnil termín. Nebudou tak muset průběžně kontrolovat volné kapacity.

Rezervační systém na očkování proti covidu-19 ještě v Česku nefunguje ani týden a už se chystají jeho změny. Již během prvního dne došlo k vyčerpání kapacit očkovacích míst a více než dvě třetiny seniorů, kteří se již do systému zaregistrovali, stále nemají termín, kdy by jim měla být vakcína aplikována. Musejí tak průběžně sledovat webovou stránku a čekat, až se v blízkosti jejich bydliště kapacita uvolní.

To by se mělo od pátku změnit. V současnosti senioři obdrží PIN2, díky kterému se dostanou do systému rezervace konkrétního termín, ihned ve chvíli, kdy se registrují. Nově by jim PIN2 měl dorazit až ve chvíli, kdy se v jejich okolí uvolní kapacita. Bude tedy sloužit jako jakési upozornění, že si mohou zamluvit konkrétní termín. Nebudou tak muset systém průběžně kontrolovat, ale půjdou si pro datum takřka najisto. O změně informoval portál Seznam Zprávy, kterému informaci potvrdil Lukáš Trnka, šéf agentury, která se o systém stará.

Komu PIN2 nepřijde, ten nebude mít do rezervačního systému přístup. Čím starší senior se registruje, tím dříve SMS s PIN2 obdrží. Jinými slovy – 85letý člověk si bude moci termín rezervovat dříve než například 80letý. Trnka zároveň slibuje, že SMS člověka upozorní pouze na volné kapacity v okolí jeho bydliště, nikoli na opačné straně republiky.

Změna se ovšem netýká těch seniorů, kteří už PIN2 jednou obdrželi. Ti budou muset nadále systém kontrolovat a hlídat si volné kapacity sami. Do systému je aktuálně registrováno bezmála 160 tisíc seniorů, termín očkování má jen asi 51 tisíc z nich.