Britská královna Alžběta II., která v neděli oslavila sedmdesáté výročí na trůnu, vypadá na svůj věk opravdu skvěle. Nohy jí však přeci jen už neslouží tak dobře, jako dřív. Už loni v říjnu si veřejnost na fotografiích z bohoslužby u příležitosti založení Královské britské legie ve Westminster Abbey všimla, že používá při chůzi vycházkovou hůl. A vyrazila s ní i na čajový večírek, který přes víkend uspořádala ke svému jubileu. Rozhodně však nejde o obyčejnou hůlku.

Na akci pozvala zástupce místních charitativních organizací a členů Sandringhamského panství. Od nich přijala dary včetně mozaiky vytvořené místními dětmi. Když se pustila do krájení speciálního dortu zdobeného emblémem platinového jubilea, držela v ruce kromě své kabelky také výraznou hůl s výraznou dřevěnou rukojetí.

Měla na sobě bleděmodré šaty s bílými květinkami a kolem krku perlový náhrdelník. Na levé horní části šatů nechyběly dvě brože, které královna dostala od otce k osmnáctým narozeninám, čímž chtěla uctít jeho památku.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Royal Family (@theroyalfamily)

Jak se ukázalo, vycházkovou hůl nedržela v ruce jen pro pomoc při chůzi a stání. Má totiž osobnější význam. Původně patřila princi Phillipovi, který zemřel v dubnu loňského roku ve věku 99 let.

„Hned jsem tu hůlku poznal, protože byla vždy uložena ve stojanu při vstupních dveřích. Byla to vévodova hůl a je moc dojemné, že ji začala používat i královna,“ potvrdil pro deník The Telegraph životopisec prince Phillipa Gyles Brandreth. Vévoda z Edinburghu byl naposledy vyfocen při chůzi s touto pomůckou poté, co podstoupil operaci břicha.