Ačkoli zákon o zákazu prodeje o vybraných státních svátcích platí už několik let, mnohým se pořád plete, kdy si vlastně nakoupí a kdy ne. Různé to je i během nadcházejících květnových svátků. Zatímco 1. května bude otevřeno, 8. května obchody zavřou.

I když oba květnové svátky vycházejí na sobotu, musejí se obchody řídit zákonem o zákazu prodeje. Ten omezuje otevírací dobu obchodů s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Situaci v květnu navíc komplikují vládní nařízení, která už nyní otevření některých obchodů zcela vylučují. K plošnému otevření obchodů by podle vlády mělo dojít 10. května.

Podle zákona smějí mít obchody otevřeno 1. května, zavřít naopak musejí 8. května. Mohou se také rozhodnout neotevřít ani v jednom případě, to ale záleží na rozhodnutí každého obchodníka. V současné chvíli to tedy znamená především zavření supermarketů s potravinami či hobbymarketů.

Všechny velké řetězce avizují, že 1. května bude otevírací doba standardní jako každou sobotu. 8. května mohou otevřít menší obchody, čerpací stanice, lékárny a prodejny na letištích či vlakových a autobusových nádražích, na které se vztahuje výjimka ze zákona.

Speciálním případem jsou nákupní centra, která ve svých prostorách sdružují jak velké obchody, tak malé prodejny. Ta se mohou rozhodnout, zda otevřou a lidé si budou moci nakoupit alespoň v malých obchůdcích, nebo zavřou zcela a bez výjimky.

K úplnému zavření přistupují především menší pražská obchodní centra. V ostatních městech je zase spíše výjimkou, když centra o svátku vůbec otevřou. V Praze například neotevře Novodvorská Plaza či Fénix ve Vysočanech, v Ostravě pak třeba Forum Nová Karolina, v Brně Královo pole. Zavřené zůstanou třeba taky Olympie, a to prakticky po celé republice. Konkrétní otevírací dobu vašeho oblíbeného centra zjistíte na webových stránkách nebo na facebooku.