Vicepremiér a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček se na sociální síti pustil do poslance Jana Skopečka (ODS). Důvodem je privatizace České pošty, kterou údajně plánuje opozice. To by podle Hamáčka znamenalo propouštění. Státní podnik ale přitom snižuje počty zaměstnanců už nyní, jen v březnu letošního roku opustilo firmu přes tisíc pracovníků. Odboráři dokonce plánují na konec září stávku kvůli pracovním podmínkám na poštách a přetěžování zaměstnanců.

„V rádiu říkali, že část zaměstnanců České pošty chce na konci září stávkovat kvůli nedodržování bezpečnosti práce a zhoršování služeb. Tak já jestli by tam Maláčová se Stropnickým neměli jít na kontrolu práce a kouknout, jak to tam její předseda vede,“ vzkázal na twitteru Hamáčkovi ekonomický expert občanských demokratů a poslanec Jan Skopeček.

Pošťáci oznámili plán jít do stávky už letos v srpnu, začít by měla ve středu 28. září s délkou trvání tři dny. Do stávky se mají zapojit minimálně dva odborové svazy České pošty, jako jeden z hlavních důvodu je podle nich nedodržování bezpečnosti práce. Vedení národního podniku se ještě snaží stávku odvrátit a s odboráři vytvořilo pracovní skupinu, která má pracovní podmínky na poštách a přetěžování zaměstnanců řešit.

Příspěvek Skopečka ale nenechal klidným ministra vnitra Jana Hamáčka, pod jehož resort pošta spadá. „V rádiu taky říkali, že lidi z ODS a TOP 09 chtějí vládu s Babišem. Jo a taky říkali, že chcete tu Českou poštu privatizovat. To už si ti zaměstnanci nebudou mít na co stěžovat, protože je připravíte o práci, až to tady rozprodáte,“ reagoval na sociální síti vicepremiér.

Zda Hamáček svými slovy myslel, že případná privatizovaná pošta bude fungovat bez zaměstnanců, není jasné. Firma však propouští i ve vlastnictví státu, na začátku března odešlo přes tisíc zaměstnanců. Ještě loni v listopadu vedení státního podniku počítalo s tím, že by v rámci úspor a restrukturalizace mohlo odejít až o 300 pracovníků víc.

„Z České pošty odešlo k 1. březnu 1229 zaměstnanců. Dalších 640 zaměstnanců přistoupilo na změnu pracovní smlouvy a zůstávají na poště pracovat dál,“ prozradil už v dubnu deníku Právo mluvčí podniku Ivo Vysoudil. Už předloni pošta oznámila, že v rámci restrukturalizace do roku 2025 sníží počet pracovních míst o sedm tisíc.