Nežádoucí účinky vakcíny proti covid-19 se v daleko větší míře projevují u žen než mužů. Informuje o tom americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Na vině je ženský hormon estrogen, který vyvolává silnou a rychlou imunitní reakci. Podle lékařů to ale není důvod, aby se ženy očkování vyhýbaly.

Vedlejší účinky po aplikaci vakcíny proti koronaviru se projevují častěji u žen. Vyplývá to ze studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, o které informuje zdravotnický web Healthline.com. V USA bylo dosud aplikováno bezmála 14 milionů dávek vakcín. Ze všech, kteří nahlásili vedlejší účinky, se pak v 79 procentech jednalo o ženy.

Potvrzuje to i případ manželů Shelly a Scotta Blomgrenových, kteří jakožto zaměstnanci z první linie dostali vakcínu mezi prvními. Po druhé dávce bylo jasné, že jejich reakce je naprosto odlišná. Scott byl v pořádku a dál chodil do práce, Shelly ale podle vlastních slov zažila nejhorší bolesti v životě. „Umírala jsem. Mám tuhý kořínek a dokážu snášet bolest, ale tohle bylo příšerné,“ svěřila se po dvoudenním trápení, které provázely i zimnice, horečka a vyčerpání.

Podle lékařů to není nic neobvyklého a silnějších reakcí žen na vakcíny si všímají už roky. Důvod je přitom úplně jednoduchý – v ženském těle se vyskytuje estrogen, hormon, který pomáhá aktivovat imunitní reakci těla na nemoci, a tím pádem i na vakcíny. Estrogen podporuje tvorbu bílých krvinek, které naše tělo chrání. Už v minulosti byla silná reakce ženského organismu pozorována například při očkování proti žluté zimnici, chřipce, záškrtu či tetanu. Mužský testosteron naopak reakce organismu tlumí a zpomaluje.

Lékaři přesto apelují na ženy, aby se očkovat nechaly – dočasné vedlejší účinky vakcíny totiž nejsou nic proti tomu, co dokáže v těle napáchat covid. „Covid-19 je zákeřný, dokáže ženu dostat na JIP stejně snadno jako muže. Vedlejší účinky vakcín obvykle zmizí do 24 hodin,“ říká infektolog William Schaffner z Vanderbiltovy univerzity v Tennessee.

Jeho slova potvrdila i vedoucí studie Julianne Gee. „Onemocnění koronavirem může vést k vážným zdravotním komplikacím a dokonce smrti. Vakcinace je důležitým nástrojem prevence a pomůže vrátit svět zpátky do normálu.“