Nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice se stala společnost Microsoft. Vyplývá to z letošního průzkumu personální agentury Randstad. Druhou příčku obsadila mladoboleslavská Škoda Auto, třetí se umístila internetová jednička Seznam.cz.

Ocenění Randstad Award se udělují na základě výsledků největšího celosvětového průzkumu zaměstnaneckých preferencí. Ten probíhá už jednadvacet let, Česká republika se zúčastnila počtvrté. „Průzkum zkoumá atraktivitu největších zaměstnavatelů v jednotlivých zemích, které zná alespoň 10 procent populace, a také aspekty, dle kterých se uchazeči rozhodují při výběru zaměstnavatele,“ vysvětlují organizátoři.

Kromě atraktivity lidé hodnotí také pověst zaměstnavatele, finanční zdraví firmy, používání moderních technologií, jistotu zaměstnání, možnosti kariérního posunu, mzdu a benefity, atmosféru na pracovišti nebo náplně práce.

„Letošní rok promíchal pořadím firem v celé TOP 10 nejatraktivnějších zaměstnavatelů a posun technologických či farmaceutických firem směrem nahoru dokazuje, jak se do subjektivního hodnocení atraktivity ze strany Čechů samozřejmě vždy promítá i objektivní situace ve společnosti. Firmy, které se pohybují v sektorech silněji zasažených pandemií musí bojovat na všech frontách – i o zachování perspektivnosti a atraktivity směrem k potenciálním zaměstnancům,“ popsal ředitel české pobočky společnosti Randstad Jacek Kowalak.

Letošní žebříček nejatraktivnějších zaměstnavatelů v Česku:

  1. Microsoft
  2. Škoda Auto
  3. Seznam.cz
  4. Red Hat
  5. Škoda Transportation
  6. Sanofi Aventis
  7. Oracle
  8. IBM
  9. Plzeňský Prazdroj
  10. Kofola

Nejatraktivnější zaměstnavatelé podle jednotlivých sektorů:

Vítěz ze sektoru automotive: Škoda Auto

Vítěz ze sektoru bankovnictví a pojišťovnictví: Air Bank

Vítěz ze sektoru business services/podnikové služby: Deloitte

Vítěz ze sektoru energetika, stavebnictví a facility: ČEZ

Vítěz ze sektoru farmacie a přírodní vědy: Sanofi Aventis

Vítěz ze sektoru FMCG: Plzeňský Prazdroj

Vítěz ze sektoru IT a telekomunikace: Microsoft

Vítěz ze sektoru logistika a doprava: ČSA/Smartwings

Vítěz ze sektoru retail: IKEA

Vítěz ze sektoru výroba: Škoda Transportation

„Prvenství v letošním ročníku ankety o nejatraktivnějšího zaměstnavatele v Microsoftu vnímáme jako potvrzení toho, že zaměstnanci jsou u nás opravdu na prvním místě. A to platilo v uplynulém, pro všechny velmi náročném roce dvojnásob,“ řekla generální ředitelka společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko Violeta Luca.

„Je to ocenění práce všech v naší společnosti a velice si toho v této nelehké době vážíme. Nadále pro nás zůstává prioritou péče o naše zaměstnance a jejich vzdělávání,“ uvedl vedoucí náboru a HR marketingu společnosti Škoda Auto Petra Meliška.

„Minulý rok byl i pro nás velmi náročný, protože jsme se dostali do spousty pro nás nových situací. Seznam.cz i přes útlum ekonomiky nadále rozvíjel své služby pro uživatele a klienty. Nábor se tedy nezastavil, jen se přesunul ze dne na den do online prostředí a pro nás to znamenalo víc se zaměřit na „prodej“ Seznamu potenciálním kandidátům. Ocenění je důkazem, že se nám to daří, a to hlavně proto, že se všem kandidátům věnujeme individuálně, abychom jim zprostředkovali firemního ducha a také pracovní příležitosti nabízíme pravdivě. Jsme stále velká parta nadšených lidí, kteří vědí, na čem společně pracují a posouvají se v inovacích – nejen v HR – stále dál,“ okomentoval zisk ocenění manažer náboru v Seznam.cz David Koláček.