Možná jste už vyčerpaní z množství článků a tvrzení o tom, že je potřeba zůstat pozitivní. Ne vždy je to totiž možné. Být pozitivní však znamená také vidět určitou situaci z větší perspektivy, reálně a nebýt přesvědčený pouze o jediné pravdě.

Často jsme na sebe přísní a automaticky předpokládáme, že jsme něco udělali špatně a očekáváme ten nejhorší scénář, i když to tak pravděpodobně vůbec není. Úspěšní lidé se snaží vnímat realitu. Udržují si větší perspektivu a snaží se zůstat pozitivní, tvrdí právnička a koučka Avery Blanková v americkém časopisu Forbes. Tohle jsou podle ní tři způsoby, které vám mohou pomoci:

  1. Dívejte se na les, ne na stromy

Pokud něco nejde podle vašich představ, často se soustředíte zejména na to, co se pokazilo. Zaměřujete se na větu, kterou jste chtěli říct jinak, nebo se příliš dlouho trápíte na špatnou zpětnou vazbou od přátel, kolegů nebo nadřízených.

Malý prvek nějakého procesu nebo část projektu ale s největší pravděpodobností vaši kariéru nepotopí. Myslete proto na větší obraz, pamatujte na kontext, ve kterém pracujete.

  1. Usmívejte se

Pokud jste přesvědčeni o tom, že jste udělali chybu, můžete se cítit sklesle. Možná máte pocit, že je těžké být šťastný a jen tak se usmívat. Ale zkuste to. Jak dokazují výzkumy, právě úsměv nám pomáhá navazovat pozitivní emoce a snižuje hormony vyvolané stresem, které mohou mít negativní vliv na vaše zdraví.

Usilujte o úsměv nebo vědomě vyhledávejte situace, které vám ho obvykle navodí. Usmívejte se, abyste si připomenuli, že je vše v pořádku.

  1. Nezabývejte se tím, co je mimo vaši kontrolu

Poučte se ze své chyby či nepříjemné situace a pokuste se jít dál. Je toho jen velmi málo – pokud vůbec – co můžete udělat, abyste napravili události z minulosti. Když se soustředíte jen na minulé chyby, může to výrazně narušit vaše současné soustředění a produktivitu. Poučte se z minulosti, ale pokuste se nasměrovat na současnost.

Být pozitivní může být někdy těžké. Zachování perspektivy je však rozhodující pro to, abyste se posunuli vpřed s jasnou myslí a jistotou.