Mnoho lidí si v současní době jistě klade otázku, co by se dělo, kdyby konflikt na Ukrajině přerostl do atomové války. Byl by to náš konec? Znamenalo by to, že život na naší planetě zanikne?

Atomové zbraně jsou v současné době podstatně menší než ty, které byly použity za druhé světové války. Jsou však mnohem silnější a jejich efekt by přesáhl ve velké míře hranice Ukrajiny, napsal web Swissinfo.

Expert působící ve Švýcarském federálním technologickém institut v Zürichu Stephen Herzog pro web vysvětlil, co by se stalo, kdyby Rusko použilo celý arzenál svých atomových zbraní. Podle něj by se část planety stala neobyvatelnou a svět, která dnes známe, by přestal existovat.

Dokonce i vypuštění menší části těchto zbraní by mělo dlouhotrvající a ničivé následky. Statisíce lidí by zemřely hned po výbuchu a mnoho dalších by zůstalo zavalených pod zničenými budovami, popsal expert.

„Tlaková vlna, která by vznikla při nukleární explozi, by byla schopna zničit celé budovy v okruhu desítek kilometrů. Zůstaly by pouze ty, které jsou postaveny z tvrdého a vyztuženého betonu,“ popsal Herzog. Zároveň ale uklidňuje, že nukleární konflikt je pořád vysoce nepravděpodobný. Šance však podle něj není úplně nulová.

Jako pravděpodobnější ale vidí, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne pro chemické zbraně. Při nich je navíc jednodušší zakrýt důkazy o jejich použití. „V případě použití takových zbraní by bylo lehčí hodit vinu na ukrajinské jednotky. Při nukleárním útoku by bylo jasné, kdo je za něj zodpovědný,“ dodal Herzog.