S ochlazením a prvními mrazy se v ulicích začínají objevovat oblečení domácí mazlíčci. Mnoho lidí za to páníčky odsuzuje a považuje to pouze za módní výstřelek. Podle veterináře však například mnoho psů oblečení v zimě potřebuje.

„V první řadě musíme odlišit, co je praktické a má své opodstatnění a v jakých případech jde pouze o určitý výmysl. Pravdou je, že mnoho psů potřebuje v zimě oblečení, jinak jim hrozí podchlazení,“ popsal v pořadu Teleráno na televizi Markíza veterinář Pavol Valášek.

Podle něj nejde o konkrétní rasy, ale spíše o životní styl našeho čtyřnohého mazlíčka. „Psi, kteří žijí venku, mají správně nastavenou termoregulaci. Jejich srst se podle potřeby zjemní, zhrubne, naroste nebo vypadne. Ale bytovým psům už termoregulace nefunguje tak, jak by měla, proto je nutné je oblíkat,“ vysvětluje veterinář.

Důvod je podle něj jednoduchý. Náš mazlíček je totiž s námi ve vyhřátém bytě, kde je zhruba třiadvacet stupňů Celsia. Jeho tělo se tak muselo adaptovat a není připraveno na zimu.

„V podstatě je to logické. Představte si, že byste nazí vyšli ven do mrazu. Vaše tělo by dostalo šok a byla by vám zima. Stejně je to i u psů. I ti mohou při více než dvacetistupňovém rozdílu dostat šok a bude jim zima,“ pokračuje Valášek.

Oblíkání má proto význam právě u domácím mazlíčků, přistupovat bychom však k němu měli rozumně. Jde o vašeho pejska, kterého znáte, vnímáte zda je spokojený nebo se bojí, jestli je mu zima nebo teplo.

„Neexistuje přesná norma, jak hrubé má oblečení být. Vybírejte měkké materiály, které je nebudou tahat a škrábat. Nějaký svetřík, mikinu nebo kabátek. Na vlhká, dráždivá a sněžná rána zvolte odolnější materiály. Mezi ty patří psí bundy nebo vesty,“ uzavřel veterinář.