Češi začali ve velkém nakupovat přes internet. Donutilo je k tomu zavření obchodů a u mnohých taky obava z nákazy koronavirem. Ne všechny e-shopy jsou ale seriózní a můžete kvůli nim velmi snadno přijít o peníze. Seznam rizikových internetových obchodů dlouhodobě sestavuje Česká obchodní inspekce (ČOI).

Není nic pohodlnějšího než vyřídit nákupy z pohodlí domova. V poslední době se ale roztrhl pytel s e-shopy, které nabízejí až podezřele levné zboží nebo lákají na zázračné produkty. Takovým obchodům byste se podle ČOI měli obloukem vyhnout, hrozí totiž, že zboží nikdy nedostanete a ještě přijdete o peníze.

Na ČOI se za celý loňský rok v souvislosti s klamavými praktikami e-shopů obrátilo přes pět a půl tisíce lidí, do listopadu letošního roku už bylo číslo z loňska překonáno. „ČOI si proto uvědomuje, že spotřebitelé jsou často při nákupu přes internet zklamáni, a proto vedle kontrol přichází i se základními radami pro spotřebitele, aby zbytečně nenaletěli,“ říká ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Pokud si nejste jistí důvěryhodností online obchodu, můžete nahlédnout do seznamu rizikových e-shopů, který ČOI pravidelně aktualizuje. Najdete ho na stránkách www.rizikove.cz. Do vyhledávání jednoduše stačí napsat název obchodu a hned se dozvíte, jestli už s ním lidé měli v minulosti problémy. Neznamená to, že by vám na takovém e-shopu někdo zakazoval nakupovat, jedná se pouze o doporučení, abyste nákup dobře zvážili. Naopak to, že vámi vybraný obchod na rizikovém seznamu nefiguruje, neznamená, že je bezpečné na něm nakoupit.

Přehled rizikových e-shopů:

Seznam rizikový e-shopů ke stažení v PDF.

Tento seznam dobrovolně přebírá i největší domácí vyhledávač Seznam.cz a antivirový software ESET, a tím stovky tisíc spotřebitelů automaticky neustále chrání před známými rizikovými e-shopy,“ upřesňuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Doporučení při nákupu přes internet

Vyhněte se e-shopům, které nemají na stránkách nebo v obchodních podmínkách uvedené kontaktní údaje. Spolehlivé také nejsou obchody, které mají sídlo uvedené v Panamě nebo jinde ve světě, kde se budete těžko domáhat svých práv.

Pozor si dávejte na stránky, které nabízejí extrémně levné nebo rádoby zázračné zboží. Může se jednat například o výrobky proti cukrovce, stárnutí, obezitě apod. Nenechte se zmást tím, že na webech produkty často nabízejí i konkrétní lékaři, bývají totiž obvykle smyšlení.

V posledních měsících jsme se i s ohledem na aktuální situaci setkávali s weby, kde byly inzerovány například hygienické a dezinfekční prostředky, jednorázové roušky či respirátory a podobně,“ říká Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET.

Obezřetní byste měli být také při nákupu na mimoevropských webech (Aliexpres, Alibaba apod.). U e-shopů z Číny, Panamy, Hongkongu či dalších zemí se budete obtížněji bránit, pokud zboží budete chtít reklamovat nebo třeba nedorazí vůbec. Rozumnější je podle ČOI nakupovat v rámci EU, pokud by totiž došlo ke sporu, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum.

Upřednostňujte platbu kartou nebo jinými online prostředky (Paypal, Twisto atd.), peníze tak v případě problémů jednodušeji získáte zpět prostřednictvím tzv. chargebacku. Používejte také dvojí ověření transakce, například přes SMS.

Pokud lidé zaplatí bankovním převodem a zboží následně není doručeno, peníze obvykle nelze dostat zpět přes vaši banku. Totéž platí u dobírky, protože si spotřebitelé běžně nerozbalí zásilku před zaplacením a podepsáním bezvadného převzetí zboží,“ upozorňuje ČOI.

Pokud nakupujete na daném e-shopu poprvé, zjistěte si, jaké má recenze. Pokud zkušenost většiny lidí bude negativní, je velká pravděpodobnost, že byste dopadli stejně. Využít můžete například weby Heureka.cz, Zbozi.cz či stránky dTestu.