Češi začali ve velkém nakupovat přes internet. Donutilo je k tomu zavření obchodů a u mnohých taky obava z nákazy koronavirem. Ne všechny e-shopy jsou ale seriózní a můžete kvůli nim velmi snadno přijít o peníze. Seznam rizikových internetových obchodů dlouhodobě sestavuje Česká obchodní inspekce (ČOI).

Není nic pohodlnějšího než vyřídit nákupy z pohodlí domova. V poslední době se ale roztrhl pytel s e-shopy, které nabízejí až podezřele levné zboží nebo lákají na zázračné produkty. Takovým obchodům byste se podle ČOI měli obloukem vyhnout, hrozí totiž, že zboží nikdy nedostanete a ještě přijdete o peníze.

Na ČOI se za celý loňský rok v souvislosti s klamavými praktikami e-shopů obrátilo přes pět a půl tisíce lidí, do listopadu letošního roku už bylo číslo z loňska překonáno. „ČOI si proto uvědomuje, že spotřebitelé jsou často při nákupu přes internet zklamáni, a proto vedle kontrol přichází i se základními radami pro spotřebitele, aby zbytečně nenaletěli,“ říká ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Konec čekání na zboží z AliExpressu? Česká pošta chce zásilky doručovat do 10 dnů

Pokud si nejste jistí důvěryhodností online obchodu, můžete nahlédnout do seznamu rizikových e-shopů, který ČOI pravidelně aktualizuje. Najdete ho na stránkách www.rizikove.cz. Do vyhledávání jednoduše stačí napsat název obchodu a hned se dozvíte, jestli už s ním lidé měli v minulosti problémy. Neznamená to, že by vám na takovém e-shopu někdo zakazoval nakupovat, jedná se pouze o doporučení, abyste nákup dobře zvážili. Naopak to, že vámi vybraný obchod na rizikovém seznamu nefiguruje, neznamená, že je bezpečné na něm nakoupit.

Přehled rizikových e-shopů:

Seznam rizikový e-shopů ke stažení v PDF.

Tento seznam dobrovolně přebírá i největší domácí vyhledávač Seznam.cz a antivirový software ESET, a tím stovky tisíc spotřebitelů automaticky neustále chrání před známými rizikovými e-shopy,“ upřesňuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Doporučení při nákupu přes internet

Vyhněte se e-shopům, které nemají na stránkách nebo v obchodních podmínkách uvedené kontaktní údaje. Spolehlivé také nejsou obchody, které mají sídlo uvedené v Panamě nebo jinde ve světě, kde se budete těžko domáhat svých práv.

Bydlíte v nájmu? Odborník prozradil, kdy vám může pronajímatel vstoupit do bytu

Pozor si dávejte na stránky, které nabízejí extrémně levné nebo rádoby zázračné zboží. Může se jednat například o výrobky proti cukrovce, stárnutí, obezitě apod. Nenechte se zmást tím, že na webech produkty často nabízejí i konkrétní lékaři, bývají totiž obvykle smyšlení.

V posledních měsících jsme se i s ohledem na aktuální situaci setkávali s weby, kde byly inzerovány například hygienické a dezinfekční prostředky, jednorázové roušky či respirátory a podobně,“ říká Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET.

Obezřetní byste měli být také při nákupu na mimoevropských webech (Aliexpres, Alibaba apod.). U e-shopů z Číny, Panamy, Hongkongu či dalších zemí se budete obtížněji bránit, pokud zboží budete chtít reklamovat nebo třeba nedorazí vůbec. Rozumnější je podle ČOI nakupovat v rámci EU, pokud by totiž došlo ke sporu, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum.

Upřednostňujte platbu kartou nebo jinými online prostředky (Paypal, Twisto atd.), peníze tak v případě problémů jednodušeji získáte zpět prostřednictvím tzv. chargebacku. Používejte také dvojí ověření transakce, například přes SMS.

Energetici, automobilka, síť benzínek. Tohle jsou nejlepší zaměstnavatelé. Pracujete pro ně?

Pokud lidé zaplatí bankovním převodem a zboží následně není doručeno, peníze obvykle nelze dostat zpět přes vaši banku. Totéž platí u dobírky, protože si spotřebitelé běžně nerozbalí zásilku před zaplacením a podepsáním bezvadného převzetí zboží,“ upozorňuje ČOI.

Pokud nakupujete na daném e-shopu poprvé, zjistěte si, jaké má recenze. Pokud zkušenost většiny lidí bude negativní, je velká pravděpodobnost, že byste dopadli stejně. Využít můžete například weby Heureka.cz, Zbozi.cz či stránky dTestu.