Ucpaný nos, těžké dýchání, kašel nebo bolest hlavy mnohým z nás znemožňuje klidný a kvalitní spánek. Ten je přitom pro regeneraci organismu a imunitní systém velmi důležitý. Odborníci proto prozradili několik tipů, jak při nemoci zvládnout noc bez trápení.

Ani v době současné pandemie koronaviru stále nevymizely ostatní nemoci. Pořádně vás může potrápit i obyčejné nachlazení. Zejména v noci, kdy je často téměř nemožné usnout. Experti na spánek ze společnosti MattressNextDay se proto v deníku Metro podělili o své nejlepší rady, jak se v noci vyspat i tehdy, když se cítíte pod psa.

Horká sprcha

Sprcha je nejen skvělým relaxem před spaním, díky páře vám ale i pořádně pročistí dutiny. Pokud chcete při sprchování využít všechny benefity, zavěste na hlavici pytlík s levandulí nebo mátou. Díky páře, která zintenzivní jejich vůni, budete moci inhalovat přírodní esence a hned se vám bude dýchat lépe. Pomoci by měla také koupel v levandulové či mořské soli.

Na teplotě záleží

Teplota v místnosti je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují spánek. Ideálně by měla být nastavena okolo 16 až 18 stupňů Celsia.

Horký čaj

Horký čaj před spaním uleví nejen od bolesti v krku, uvolní také nosní dutiny. Zkuste sáhnout po mátovém, který má antibakteriální a antivirové účinky. Chybu neuděláte ani heřmánkem, ten pro změnu pomáhá s nespavostí. Dejte si jej však nejpozději hodinu před spaním, abyste zabránili nočním cestám na toaletu.

Bez vody ani krok

V boji s ucpaným nosem dokáže pomáhat i obyčejná voda. Hlen je totiž díky ní vlhký a řídký, což napomůže k lepšímu dýchání. Nezapomeňte, že byste měli denně vypít alespoň dva litry vody.

Správná poloha

Ležení může vést k hromadění hlenu v krku, což způsobuje nepříjemný kašel. V takovém případě můžete na klidnou noc rovnou zapomenout. Předejít tomu však můžete změnou polohy. Dejte si pod hlavu více polštářů, abyste ji měli alespoň mírně zvednutou. S množstvím polštářů to však nepřehánějte, vaší nemoci totiž rozhodně nepřidá bolest zad.

Babské rady

Ulevit od bolesti v krku vám může pomoci i domácí solný roztok. Připravíte ho z poloviny čajové lžičky soli a 250 ml teplé vody. Počkejte, než se sůl úplně rozpustí a následně roztok kloktejte co nejdéle. Ještě předtím, než slanou vodu vyplivnete, si s ní propláchněte celá ústa.

Na ovce zapomeňte

Pokud máte problém s usínáním, namísto počítaní oveček raději zvolte jinou taktiku. Podle odborné studie upadnete do říše snů nejrychleji díky vizualizaci příjemných věcí. Ať už jde například o písečnou pláž, horský vodopád nebo let balónem, výběr je jen na vás. Lepé usnete i tehdy, když budete střídavě napínat a uvolňovat prsty na nohách.