Nový rok je pryč a počáteční nadšení z novoročních předsevzetí vyprchalo. Náladě nepomáhá ani aktuální pochmurné počasí. Jsi unavený, demotivovaný a nic se ti nechce dělat. Už vůbec ne sportovat. Pojďme se proto podívat na některé výmluvy, které si namlouváš, abys nemusel cvičit. A uvidíš, že všechno se dá vyřešit. Jen musíš chtít.

Mám tolik práce, že na takové věci nemám čas
Vezmi si do ruky svůj diář. Podívej se pozorně na své plány pro příští týden a najdi mezi nimi volné místo. Soustřeď se spíše na hledání času, který máš, než na hledání času, který nemáš. Den má 1440 minut, ze kterých stačí obětovat třeba jen půl hodiny. V tomto čase můžeš svému tělu dopřát kvalitní a plnohodnotný pohyb. Vše je o prioritách. Jsi ochotný obětovat například jeden díl oblíbeného seriálu a jít si namísto toho zacvičit?

Po celém dni v práci nebo ve škole jsem na takové aktivity příliš unavený
Nejedna vědecká studie dokazuje, že fyzická aktivita energii dobíjí, nikoliv vyčerpává. Tělo díky ní začne produkovat endorfiny, díky kterým se po cvičení cítíš skvěle. Na světě proto neexistuje téměř nikdo, kdo by po cvičení litoval času stráveného cvičením.

Pokud budeš argumentovat tím, že přeci jen pracujete dlouho do večera, ideálním řešením je najít si půlhodinku pro pohyb ráno před prací. Nemusíš jít rovnou do fitka, postačí ti půlhodinka kardia v podobě ranního běhu. Nejenže tě to dokonale probudí, ale budeš mít skvělou náladu po zbytek dne. A večer padneš do postele, ani nebudeš vědět jak.

Nevypadám dost dobře na to, abych mohl jít do fitka
Nejlepší je odhodit předsudky, sebrat se a jít. Samotné brečení doma ještě nikomu nepomohlo. Ve fitku se ti nikdo smát nebude. Vezmi si sluchátka, pusť si svůj oblíbený playlist a dej se do toho. A pokud se pořád cítíš nesvůj, zkus si jít zaběhat. V každém městě je kousek přírody, který můžeš využít. Zkus běhat brzy ráno nebo později večer, kdy se nebudeš muset před nikým stydět.

Začnu od pondělí/příštího týdne/měsíce/roku
Je snadné upadnout do chronické prokrastinace. Ale jak všichni dobře víme, nejhorší je začít. Pokud tě ale na sobě něco štve, není nejlepší začít hned dnes? Uvědom si svou vlastní sílu, nikdo jiný to za tebe neudělá. Nebuď ale na sebe příliš přísný, nedávej si vysoké cíle. Začni pěkně pomalu, zvolna a věř si. Důvěřuj procesu, který tě bude provázet na cestě k vysněné postavě. Vezmi všechno odhodlání, to je to, co tě společně s trochou času posune dopředu.

Nebudu cvičit sám

Na tenhle mindset existuje hned tři možnosti řešení. První z nich je oslovit kámošku nebo kámoše, který tě podpoří. Hodinku si spolu zacvičíte a pak společně můžete někam vyrazit. Druhou možností je zamyslet se nad tím, jestli k tomu opravdu někoho potřebuješ. Děláš to přeci pro sebe. Za třetí – zkus skupinovou lekci. nebudeš tam sám a navíc je to skvělá příležitost vyzkoušet si nové druhy cvičení.

Chtělo by to osobního trenéra, ale toho si nemůžu dovolit
Zkus si pohrát se svým rozpočtem a určitě se nějaká korunka najde. Nepotřebuješ každý měsíc nové oblečení ani denně chodit na kávu do Starbucksu. Obětuj na chvíli zbytečnosti a investuj peníze do svého zdraví. Tvoje tělo ti za to jednou poděkuje.

Nesnáším fitka a množství lidí v nich
Pokud ti nevyhovují fitness centra, zkus být kreativní. Ať už si doma postavíš vlastní provizorní fitko, nebo budeš cvičit ve svém pokoji podle návodů z YouTube. Základní cviky, jako jsou squats, lunges, push-ups či mountain climbers, můžeš dělat kdekoli. Nastav si na telefonu stopky na 45 vteřin, po každém cviku si dej 15 vteřin pauzu a pokračuj v sérii pořád dokola, podle vlastního uvážení.