Setkání v baru, rande naslepo, online seznamka nebo dokonce odpověď na inzerát v novinách. Způsobů seznámení je spousta. Zatímco dřív bylo častější, že lidé svého partnera neznali, než s ním začali chodit, nyní se trend obrací. Mladší generace, především generace Z, hledají vztahy především mezi svými známými.

Podle průzkumu společnosti Survey Center on American Life, který zveřejnil Business Insider, 46 procent ženatých Američanů neznalo svého partnera předtím, než spolu začali chodit. Tento trend se ale začíná měnit s mladší generací – dnešní mladí dospělí, zejména mladé ženy, stále častěji nacházejí romantiku mezi svými známými. V dalším průzkumu stejné společnosti 43 procent lidí ve věku 18 až 29 let uvedlo, že měli vztah s někým, kdo byl nejprve jejich přítel, z dotázaných žen to bylo dokonce 50 procent. To je dvojnásobek oproti lidem starších 65 let, kterých bylo 21 procent. Jinými slovy, mnohem více starších Američanů vytvořilo vztah ze vzduchu, zatímco mladí se obrací na své kamarády.

Ještě častější je tato situace u generace Z – tedy lidmi ve věku 12 až 25 let. Průzkum mezi vysokoškolskými studenty z roku 2021, který provedli vědci z University of Victoria v Kanadě, zjistil, že 68 procent lidí bylo přáteli se svým partnerem před zahájením romantického vztahu.

Jde o velký posun v tom, jak se lidé setkávají se svými partnery, a také jistý náznak, že se mladá generace odvrací od online seznamek jako Tinder, Hinge a Bumle. Jaké jsou ale důvody této změny?

Zábava

Seznamovací aplikace jsou stále hojně používané, v roce 2022 měly přes 366 milionů uživatelů. Jejich provozovatelé se snaží nalákat na ně ještě více lidí. Tinder nedávno spustil slovník pro dekódování slangu generace Z, který má starším generacím pomoct při seznamování mimo svou věkovou skupinu, napsal list New York Post. Ani takové funkce ale nestačí. Ať už jsou totiž výhody jakékoli, pro spoustu lidí je zkušenost s online seznamkami negativní a z randění pro ně vysála zábavu a vzrušení. V průzkumu z roku 2023 agentury Pew Research to bylo až 46 procent Američanů.

„Lidé si myslí, že mají milion možností,“ řekla Business Insideru jedna dotázaná 26letá žena. „Je to, jako když se chcete dívat na seriál, pustíte si Netflix a zjistíte, že se nemůžete rozhodnout. Nakonec to stejně skončí tak, že se na nic nedíváte,“ dodala.

Důvěra

Randění s někým, koho známe a důvěřujeme mu, může snížit obavy a úzkosti ze vztahu, což je pro mladé lidi jeden z hlavních plusů. Generace Z je přitom notoricky známá svou nedůvěrou ve vše – vládu, firmy, média, ostatní lidi. Je pro ni tedy snazší důvěřovat kamarádovi než někomu z online seznamky. Vztahy, které vznikají z přátelství, už začínají na místě péče a respektu – na rozdíl od vztahu mezi dvěma cizími lidmi, kteří se snaží dávat pozor hlavně na sami na sebe.

Bezpečí

Obzvlášť pro ženy, ale i muže, je pak důležitým faktorem nebezpečí, které přichází s cizími lidmi. Negativní pozornost, obtěžování, urážky jsou něčím, co se v online světě vyskytuje často, randění nevyjímaje. Zmíněný průzkum agentury Pew Research také zjistil, že zhruba čtyři z deseti žen mladších 50 let byly při používání seznamek slovně či jinak obtěžovány. Studie vědců z University of Toronto z roku 2021 potom uvedla, že 84 procent žen ve vysokoškolském věku dostalo sexuálně nevhodné zprávy od cizího člověka. Takové obavy téměř mizí, pokud jde o známého či kamaráda.

Ani randění s kamarádem však není bez rizika. U romantického partnera často upřednostňujeme jiné vlastnosti u kamarádů, což může ztížit přechod od jednoho k druhému. Pokud se pak vztah nevydaří, můžou po něm zůstat zraněné city a zničené přátelství. Nakonec ale neexistuje žádný dokonalý způsob, jak najít toho správného partnera a žádný způsob seznámení nezaručuje, že vztah vydrží.