Po nedávném ochodu Václava Klause mladšího z čela hnutí Trikolóra se nad novým politickým subjektem vznášel otazník. Tomu má ale být konec. Do boje o předsednický post se překvapivě hlásí europoslanec Tomáš Zdechovský. Za prvního místopředsedu hnutí chce starostu pražských Řeporyjí a vyvrhela ODS Pavla Novotného.

„Když jsem se dozvěděl o rezignaci Václava Klause mladšího z pozice předsedy hnutí, zavolal jsem Pavlovi Novotnému, úspěšnému starostovi Řeporyjí, a nadhodil mu bláznivou myšlenku dostat se do čela Trikolóry, která teď postrádá významnější osobnosti. Pavel se toho chytnul a už jsme na tom začali pracovat,“ přibližuje Zdechovský, který kvůli ambici stát se předsedou Trikolóry opouští KDU-ČSL, v jejímž čele je Marian Jurečka.

„Marian udělal pro stranu obrovský kus práce a stále ji ohromně posouvá. Tam jsem bohužel neviděl možnost, jak se v nejbližších letech dostat do čela strany. Navíc mě štve, že je strana příliš demokratická a o podstatných věcech se dlouho diskutuje,“ poodhaluje zákulisí vedení strany Zdechovský s tím, že jako místopředseda lidovců měl jeho hlas stejnou váhu jako hlas ostatních.

Tomáš Zdechovský i Pavel Novotný úž v pondělí podepsali přihlášku do hnutí, bez toho by totiž nemohli kandidovat do vedení. Nyní musí počkat na posouzení žádosti. Jak ale oba doufají, schválení by nemělo trvat příliš dlouho. „Není na co čekat, volby jsou za rohem a nás čeká obrovský kus práce,“ komentuje nečekaný tah na politické šachovnici milovník této královské hry Novotný. Ten minulý týden ohlásil odchod z milované ODS. Podle jeho slov bylo důvodem to, že mu strana nedala ani šanci zabojovat o poslanecký mandát v říjnových volbách.

Politická budoucnost Pavla Novotného je tak rázem jasnější. „Nyní to můžu konečně naplno říct. Chci se stát významnou součástí strany, kde budu mít výrazný vliv na její další směřování. Autoritářský styl, který předseda Klaus nastolil, mi je blízký. Tímto směrem chceme s Tomášem sebevědomě vést také Trikolóru,“ oznamuje Novotný, který by se chtěl stát 1. místopředsedou hnutí a lídrem pro volby v Praze.

Předvolební průzkumy hnutí zatím nepřejí. Podle posledních zveřejněných průzkumů se Trikolóra pohybuje na hranici kolem 2 %, pro vstup do sněmovny je přitom zapotřebí získat alespoň 5 %. „Víme, jak dostat Trikolóru do sněmovny. Chceme se zaměřit především na voliče SPD, nabídnout jim ještě tvrdší program v otázkách migrace, vystoupení z Evropské unie, NATO, WHO, OSN nebo V4,“ vyjmenovává ve stručnosti Zdechovský s tím, že zahraniční politika by měla být v souladu s Čínou a Ruskem.

Podle Novotného jim k tomu budou stačit laciná a jednoduchá hesla. „Cílem je vystrašit občany migranty, kteří sice v České republice nejsou a ani se sem houfně nehrnou, ale u SPD to funguje, tak by mohlo i u nás. Chceme v tom být ještě tvrdší,“ přiznává Novotný, podle kterého budou také trvat na tom, aby nepřizpůsobiví občané nedostali od státu už ani korunu. „To jsou problémy, které náš stát pálí, na to je potřeba se zaměřit,“ doplňuje.

Oba politici si uvědomují, že politických stran, které chtějí získat sněmovní mandáty, je hodně. „Doufáme, že se dostaneme na úkor komunistů, kteří už nemají naší zemi co nabídnout. Vždyť ani odebrání 10 miliard Armádě ČR nedokázali uhájit. Nemají už sílu. My ji ale máme, jsme mladí, sebevědomí a máme tah na branku,“ dodává na závěr Zdechovský.

PS: Tento článek vychází z recese Tomáše Zdechovského a Pavla Novotného a není pravdivý. Jde o aprílový žert.