Že kouření škodí zdraví, je zcela nezpochybnitelné. Právě z toho důvodu jsou upozornění na negativní důsledky kouření umístěny na krabičkách cigaret už mnoho let. Podobné vzkazy by se však mohly objevit také na dalších produktech.

„Varování ohledně zdravotních rizik plynoucích z kouření se na krabičkách cigaret objevují od sedmdesátých let minulého století. Je jen otázkou času, než se s podobnými varováními budeme setkávat i u dalších výrobků,“ vysvětluje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Tématem se nyní začíná zabývat Evropská unie. „Dokonce se již připravuje legislativa, která počítá s umisťováním zdravotních varování na víno a tvrdé alkoholické nápoje,“ upozorňuje ekonom. Vzhledem k návykovosti alkoholu se takový krok může zdát jako dobrý nápad. Podle Křečka se však nabízí otázka, kam až nás tento styl uvažování může zavést.

„Našemu zdraví neprospívá ani nadměrná konzumace uzenin či sladkostí. Určitě by se proto našli lidé, kteří by si přáli, aby na to upozorňovaly obaly těchto výrobků,“ uvedl ekonom s tím, že to nemusí skončit pouhými upozorněními. „Jako jsou na tabák a alkohol uvaleny spotřební daně, mohli bychom se v budoucnu dočkat situace, kdy podobné daně budou uvaleny i na další výrobky,“ pokračuje Křeček.

Podle něj ani zde úvahy nekončí. Například ekologičtí aktivisté sdružení kolem organizace ClientEarth nově požadují, aby reklamy na ropné společnosti musely obsahovat zdravotní varování. Vysvětlují to tím, že ropné společnosti výrazně znečišťují planetu a přispívají ke klimatickým změnám.

„S tím samozřejmě nelze nesouhlasit. Nicméně se stejnou argumentací bychom mohli chtít, aby zdravotní varování byla umístěna do reklam i na celou řadu dalších společností. Mohlo by se jednat například o výrobce elektřiny, plastů či chemických prostředků,“ varuje ekonom. „Nakonec bychom zdravotní upozornění museli umisťovat v podstatě všude,“ doplnil.

Takový krok by však podle Křečka vedl jen k tomu, že by upozorněním lidé přestali věnovat pozornost. „Největší radost by z toho zřejmě měly tabákové společnosti, u kterých to všechno začalo. Byla by to krásná ukázka rčení, že všeho moc škodí,“ uzavřel ekonom.