V poslední době můžeme slyšet z různých stran spoustu kritiky a „hejtů“, jak prý současná vláda chce právě schválenou nižší valorizací ožebračovat a okrádat naše důchodce. Někteří dokonce viní vládu z toho, že záměrně vede tažení proti důchodcům a má v úmyslu vyvolávat mezigenerační konflikty. A opozice, která hojně využívala zmíněnou rétoriku, měla napilno a v poslanecké sněmovně (neúspěšně) obstruovala jako o život.

Nejde ale o nic jiného než o nehorázné lži z dílny populistů a dezinformátorů nejen z řad ANO a SPD. Jsou to naopak oni, kdo se snaží v lidech vyvolat pocit nespokojenosti podle hesla „čím hůře se lidé budou cítit, tím lépe pro nás.“

Senioři si polepší

Pravda je taková, že senioři v Česku si naopak opět polepší. Fakta hovoří více než jasně: Průměrný důchod bude od června navzdory změnám oproti původnímu plánu stále přes 20 tisíc korun a průměrný starobní důchodce dostane o 750 Kč více. Ani menší zvýšení, než se plánovalo, nemění nic na tom, že starobní důchody stále rekordně rostou.

Jedná se už o páté zvyšování důchodů za této vlády. Jen loni byly důchody navýšeny na základě valorizačního mechanismu hned třikrát, přičemž nárůst průměrného starobního důchodu od nástupu vlády činil 31 %, to je 4 770 Kč navíc!

Zatímco v době nástupu současné vlády byl průměrný důchod 15 425 Kč, po červnové valorizaci to bude 20 188 Kč. A ještě jedno srovnání: Za minulé vlády dostávali důchodci zhruba 40 % průměrné mzdy, kdežto za té současné to bude 50 %.

Válka proti důchodcům se nekoná

Zvyšování výdajů je ale hrozivé a situace naléhavá. Kdyby vláda nyní nezatáhla za záchrannou brzdu, přinesla by červnová valorizace dalších více než 34 miliard korun výdajů navíc v letošním roce a až 58 miliard v roce příštím. I malé procento navýšení dělá opravdu hodně peněz. Pokud by se systém valorizace nezměnil. Z těchto peněz by měly prospěch především nadprůměrné důchody.

Musíme myslet i na budoucí důchodce, abychom tu za pár desítek let neměli “ztracenou generaci“ lidí, kteří se už žádných důchodů nedočkají. Jedná se o dnešní třicátníky a jejich děti, ti by nejprve zaplatili důchody nám všem a jako odměnu by oni sami žádný důchod ani nedostali. A pokud ano, tak jen velmi malý. Přesně tam vede neustálý růst důchodů, jak chce opozice.

Potřeba je změnit valorizační mechanismus takovým způsobem, aby výrazně nezatížil rozpočet. Původní zákon pochází z doby, kdy se vůbec nepočítalo s inflací překonávající 4 %, natož současných 17 %.

Myslíme na budoucí generace

Rozumné je důchodcům přidat, ale nezadlužit při tom budoucí generace. Vládní návrh zajistil, že důchodci s příjmem okolo 8 000 Kč, tedy ti velmi chudí, dostali více, a naopak těm nejbohatším důchody tolik nerostly, což je za současné situace nejspravedlivější. Žádná válka proti důchodcům se nekoná.

V diskusích též často zaznívá argument, že „průměrný důchod“ ve skutečnosti pobírá málokdo a jedná se jen o číslo vzniklé zprůměrováním velmi vysokých a velmi nízkých hodnot. Níže uvedený graf se srovnáním výše důchodů a rozložením počtu důchodců však ukazuje něco úplně jiného. Drtivá většina penzistů skutečně pobírá důchod pohybující se právě někde okolo 20 tisíc korun.

KDU-ČSL / se souhlasem

Rozložení počtu důchodců podle výše důchodu | ZDROJ: KDU-ČSL / se souhlasem

Neuvěřitelné pokrytectví ANO

Mimochodem, těch 20 tisíc korun je více než mzda na některých pozicích ve firmách, které jsou součástí Agrofertu. Andrej Babiš ze sebe sice rád dělá dobrodince rozdávajícího tisícovky na potkání. Svým zaměstnancům ale nabízí ve firmě Vodňanská drůbež a.s. 16 400 Kč hrubého měsíčně za práci na plný úvazek v dvousměnném provozu nebo 17 900 hrubého v pekárně United Bakeries. Opravdu velmi zajímavé platové ohodnocení ve srovnání s průměrným důchodem, který činí téměř 20 000 Kč čistého.

Vypadá to, že z eráru se Babišovi lidem rozdává nějak líp než ze svého. Větší pokrytectví, než jaké Andrej Babiš zrovna předvádí v poslanecké sněmovně, bychom hledali jen velmi těžko. Konkurovat by mu mohla snad jen jeho kolegyně Alena Schillerová, která chtěla v roce 2019 zvyšovat věk odchodu u lidí mladších čtyřiceti let a teď ze sebe dělá největšího bojovníka proti důchodové reformě, kterou ani neviděla.

Stát má nabízet všem potřebným lidem jistotu, že je nenechá padnout a seniorům starobní důchody v adekvátní výši. Nemůžeme ale u toho projídat budoucnost. Andrej Babiš rozdával z eráru a jakmile už nebylo z čeho, sekal do té doby největší dluhy v historii.

Hnutí je ANO ochotné prodat budoucnost našich dětí kvůli pár procentům preferencí a nedokáže myslet v delším časovém horizontu, než je doba zbývající do dalších voleb. Prioritou by přitom měly být jistoty jak pro současné, tak i pro budoucí důchodce. Proto se zvyšují důchody, avšak rozumně, ne ve stylu „po nás potopa.“ Opozice se však chová, jako by chtěla naprostý krach důchodů a ztracenou generaci lidí bez důchodu.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.