Po ničivém tornádu zůstaly na jihu Moravy stovky poničených domů, nejméně 115 z nich bude muset k zemi. Na jejich obnovu mohou lidé žádat od státu dotaci až dva miliony korun, další si pak mohou vzít jako úvěr. Podle jedné z místních obyvatelek to má však háček.

Na sociální síti se objevila informace, že dotace je krácena nejen o peníze, které postižení dostali od pojišťovny, ale také o další oficiální dary. Tedy například o peníze ze sbírek, ve kterých lidé z celého Česka vybrali už přes jednu miliardu korun.

„Jsem jedna z postižených tornádem. Dnes jsem vyřizovala žádost o dotaci 2 miliony. Bylo mi řečeno, že dotace se krátí o částku od pojišťovny a dále se dotace krátí o jakýkoliv peněžní dar, který jde oficiální cestou,“ napsala v pondělí na Twitteru Jaroslava Sečkářová.

„Dále mi bylo řečeno, že po obdržení dotace nesmím dům deset let prodat,“ doplnila žena z jižní Moravy. Ve svém příspěvku označila předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku a ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Ta však zatím nezareagovala.

„Děkuji za informaci. Prověřím, tohle mi nedává logiku. Věřím, že tak hloupá pravidla vláda nestanovila,“ okomentoval Jurečka. Na příspěvek paní Jaroslavy už reagovali také jiní opoziční politici.

„Snad je tohle jenom nedorozumění. Snad zase vláda neudělala klasickou kličku,“ vzkázal na Twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Pokud je tohle pravda, tak jste postavili na hlavu systémovou pomoc státu a cynicky jste znárodnili jak individuální odpovědnost, tak mezilidskou solidaritu. Prosím poslance rozpočtového výboru, aby se tomu věnovali. Nemohu uvěřit, že je toho někdo schopen,“ napsal Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy takhle špatná pravidla pro pomoc postiženým tornádem snad nemohla nastavit ani současná vláda. „Hned ve čtvrtek se na to budeme ptát premiéra při interpelacích,“ napsal.

O dotace a zvýhodněné úvěry na obnovu bydlení mohou obyvatelé oblastí zasažených tornádem žádat od začátku července. Program Živel připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se Státním fondem podpory investic (SFPI), který bude žádosti přijímat. Lidé budou moci získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Peníze jsou určeny na opravu, výstavbu nebo pořízení jiné nemovitosti. V případě nové výstavby mají lidé nárok na zálohovou dotaci půl milionu korun.