Princ Harry ve čtvrtek oznámil, že cítí povinnost dokončit práci své zesnulé matky princezny Diany. Ta se angažovala v boji proti viru HIV a stigmatizaci nemoci AIDS. Vnuk britské královny Alžběty II. zároveň vyzývá, aby se lidé na tuto nemoc nechali otestovat, informovala agentura Reuters.

Diana si v roce 1987 v londýnské nemocnici podala ruku s pacienty, který trpěli nemocí AIDS. Slavné gesto se považuje za milník v boji proti stigmatizaci lidí s touto nemocí. Na kampani proti AIDS se později začal podílel i sám Harry. „Práce mé matky nebyla dokončena,“ řekl bývalému kapitánovi waleské ragbyové reprezentace Garethu Thomasovi, který v roce 2019 oznámil, že je HIV pozitivní.

„Cítím povinnost pokusit se v tom pokračovat, jak jen to bude možné. Víte, nikdy ji nebudu moci zastoupit, zejména v této konkrétní oblasti (…), kvůli tomu, co dělala, za čím stála a jak hlasitě se k této problematice vyjadřovala,“ prozradil ve čtvrtek u příležitosti Národního dne testování na HIV Harry.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na konci roku 2020 žilo s virem HIV přibližně 38 milionů lidí a že si nemoci doprovázející AIDS od jeho prvního výskytu v 80. letech vyžádaly více než 36 milionů životů.

Přední charitativní organizace zabývající se problematikou viru HIV a onemocnění AIDS doufají, že širší testování by mohlo vést k odstranění nových případů v Anglii do roku 2030.

Harry uvedl, že když v roce 2016 podstoupil test na HIV, vyvolalo to u jedné charitativní organizace 500procentní nárůst žádanek o testy. Upozornil však, že v průběhu pandemie covidu-19 počet testů na HIV klesl o 30 procent.