Pokud se vám nedaří shodit nadbytečnou váhu a žádné diety nefungují, zřejmě vám svítá na lepší časy. Velká Británie totiž pravděpodobně brzy nabídne obézním lidem lék na hubnutí, který má název Wegovy. Jeho testování přineslo slibné výsledky, píše web Unilad. Novinka se možná brzy objeví také v Česku, na konci loňského roku lék doporučil ke schválení také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Britská Nation Health Service (NHS), která je obdobou našich zdravotních pojišťoven, pravděpodobně v nejbližší době nabídne lék na hubnutí lidem s obezitou. Přípravek se skládá z látky semaglutid, která vyvolává pocit plnějšího žaludku, díky čemuž lidé méně jedí.

Testy přinesly zajímavé výsledky

Testovací skupinu tvořilo 1961 dospělých lidí trpících nadváhou nebo obezitou, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI) byl 30 a vyšší. Účastníci výzkumu podstoupili osmašedesát týdnů trvající léčbu, přičemž dvě třetiny z nich dostávaly jednou za týden nový lék a ostatní pouze placebo.

Celkové výsledky ukázaly pokles hmotnosti u 14,9 procent účastníků, kteří dostali přípravek Wegovy. Ve skupině s placebem zchudli pouze 2,4 procenta členů testovací skupiny. V průměru lék pomohl zhubnout o 13 kilo.

Lék má zelenou

Britský institut zdravotní péče National Institute for Health and Care Excellence (NICE) doporučil, aby mohl být lék předepisován všem obyvatelům Anglie a Walesu, kteří trpí obezitou. Musí však mít alespoň jednu zdravotní komplikaci, například vysoký tlak nebo onemocnění srdce.

Lék se aplikuje pomocí injekce. Bude proto dostupný v aplikátorech, pomocí kterého si ho mohou pacienti podívat sami. A to jednou za týden po dobu dvou let. Lidé by si však měli dopředu pohovořit s lékařem, tělesná hmotnost se totiž dá snížit i pomocí diety nebo cvičením.

Lék už v minulém roce schválil například americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Loni v listopadu jej ke schválení doporučil také Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Wegovy získalo kladné stanovisko pro regulaci hmotnosti u lidí s obezitou nebo s nadváhou a dalšími souvisejícími onemocněními,“ oznámil český úřad.