Čínská sociální síť TikTok má za sebou množství virálních výzev. Některé z nich bojovaly za dobrou věc nebo jednoduše sloužily k pobavení uživatelů. Existují však takové, které mohou být životu nebezpečné. Mezi takové patří i výzva #sleepychicken, upozornil web amerického časopisu Forbes.

Cílem výzvy je připravit kuřecí maso se sirupem proti kašli, který má sedativní účinky. V koncentrované formě však může způsobit vážné zdravotní problémy. Někteří „milovníci“ tohoto receptu navíc konzumují maso, které je ještě pořád syrové.

Nebezpečný recept na kuře se sirupem proti kašli koluje na sociálních sítích | VIDEO: YouTube

I když není jasné, zda bylo původní video s podivným receptem myšleno jako vtip, na TikToku se začalo objevovat množství podobných pokusů o tento „kulinářský“ zážitek. Rozhodně se ale do této výzvy za žádných okolností nezapojujte a ani to doma nezkoušejte. Nevinný vtípek totiž může skončit opravdu zle. Zahřátím sirupu proti kašli se totiž může znásobit jeho účinnost a hrozí tak předávkování. V takovém případě si kromě ospalosti, závratí, zvracení a dýchacích problémů můžete vážně poškodit mozek, játra nebo dokonce skončit v kómatu, varuje Forbes.

Že výzvy na TikToku mohou skončit tragicky, dokazuje i příběh dvanáctiletého Joshuy Haileyesuse z amerického Colorada. S mozkovou smrtí skončil poté, co se snažil splnit jeden z úkolů nové výzvy zvané „Blackout Challenge“, informovala loni na jaře televize Fox19. Měl si omotat šňůrku kolem krku a dusit se až do úplné ztráty vědomí. Na zemi v koupelně jej pak našel ležet jeho bratr.

Chlapce okamžitě převezli do nemocnice, jeho šance uzdravit se však byla prakticky nulová. „Prosil jsem na kolenou lékaře, aby mi dali nějaký čas a nevzdávali to s ním. Pokud se ho jen tak vzdám, bylo by to jako bych odešel od svého syna,“ dodal tehdy zdrcený otec. Joshua však i přes maximální péči lékařů zemřel.

Otec zesnulého chlapce si myslí, že by dospělí měli učit své děti, jak se správně a bezpečně chovat na internetu. „Je to vážná věc. Musíte se sociálními sítěmi zacházet tak, jako by u vás někdo držel zbraň. Tak hodně jsou nebezpečné,“ upozornil.