Vláda kvůli špatné epidemické situaci zvažuje zavést povinné nošení respirátorů v obchodech a hromadné dopravě. Pro mnoho lidí by to však znamenalo velké problémy. Cena respirátoru je totiž mnohem vyšší než u klasických roušek. Podle odborníků je však možné je nosit i opakovaně. Není to ovšem tak jednoduché.

Podle České lékárnické komory je potřeba při nošení roušek a respirátorů dbát na důležitá pravidla. „Aby byly ochranné pomůcky dýchacích cest účinné, je nutné se o ně řádně starat,“ tvrdí lékárníci. Ochranné pomůcky například ztrácí účinnost ve chvíli, kdy navlhnou. Mohou se pak na nich množit bakterie a plísně, což může být zdraví nebezpečné.

Konkrétně respirátor je podle odborníků možné použít maximálně pětkrát, na tváři vydrží 4 až 8 hodin, než navlhne. Lékárníci zároveň upozorňují, aby se lidé řídili pokyny výrobce, které jsou uvedeny na obalu.

Respirátor se sterilizuje v horkovzdušné troubě při teplotě 70 stupňů po dobu 24 hodin. Druhou variantou je koupel po dobu 30 minut v roztoku sava a vody (10 ml sava do 1 l vody). V tomto případě je důležité respirátor následně opláchnout čistou vodou a nechat usušit na radiátoru. V žádném případě nepoužívejte mikrovlnou troubu.

Opatrný je potřeba být zejména při sundávání respirátoru nebo roušky. „Nedotýkejte se přední části ochranné pomůcky, uvolněte ji vzadu za šňůry či gumičky a sejměte ji. Po sundání, nebo kdykoli jste se se dotkli přední části, si umyjte ruce mýdlem nebo je dezinfikujte,“ upozorňují lékárníci.

Zda vláda povinné nošení respirátorů na vybraných místech zavede, ještě není jasné. Stále však platí, že pouhé používání ochrany dýchacích cest bez dalších opatření je nedostatečné. „Musí být vždy kombinováno s dostatečnou hygienou a častým mytím rukou a dodržováním rozestupů,“ dodává Česká lékárnická komora.