Od března budou moci lidé své daně vyřídit z pohodlí domova. Ministerstvo financí spustí online finanční úřad, který mimo jiné umožní podávat daňové přiznání elektronicky. Při online podání se navíc prodlužuje lhůta pro zaplacení o měsíc.

Finanční správa v tomto týdnu spustila pilotní provoz online finančního úřadu Moje daně. Pro širokou veřejnost by měl začít fungovat 28. února. Podle ministryně financí Aleny Schillerové nová platforma nabídne lidem moderní, jednoduché a především online řešení jejich daňových povinností.

Spuštění závěrečné fáze a stanovení termínu startu online finančního úřadu na 28. února je pro mě klíčové rozhodnutí. Od března díky tomu lidem umožníme řešit své daňové povinnosti snadno a rychle z pohodlí jejich domova nebo kanceláře,“ říká Schillerová.

Přes internet si lidé budou moci vyřešit daň z příjmu fyzických osob, která se podává a platí standardně k 1. dubnu, ale také daň z nemovitých věcí a daň silniční, jejichž splatnost je letos posunutá ke stejnému termínu.

Ti, kteří se rozhodnou podat přiznání online, dostanou na zaplacení daní čas navíc. „Pokud odešlete přiznání k dani z příjmů elektronicky, třeba právě prostřednictvím online finančního úřadu, dostanete na to jeden měsíc navíc, a to až do 3. května,“ vysvětluje Alena Schillerová.

Pilotní fáze projektu se účastní zhruba 70 uživatelů napříč ekonomickou a demografickou strukturou obyvatelstva – od zaměstnanců přes drobné živnostníky až po velké firmy. Jejich úkolem bude ověřit, zda je funkcionalita systému dostatečná, a to předtím, než se zpřístupní široké veřejnosti.

 Do pilotního provozu jdeme s uživateli, kteří již mají zkušenosti se současným portálem a budou v rámci testování využívat online finanční úřad pro své běžné daňové povinnosti. Své osobní zkušenosti s využíváním nových služeb a případné náměty na zlepšení nám budou průběžně předávat,“ doplnila generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.