Home office se kvůli koronavirové krizi stává pro řadu zaměstnanců standardem. Práce z domova už však trvá moc dlouho a pro mnoho z nich je situace neúnosná. Je i pro vás těžké najit motivaci? Splývají vám dny v jednu velkou šedivou masu a chybí pokec s kolegy? Koučka Ashira Prossack prozradila čtyři tipy, jak znovu získat chuť do práce.

1. Stanovte si cíle

Je těžké zůstat soustředěný, pokud vám chybí vize hmatatelného výsledku. Motivaci si zvýšíte a udržíte tak, že si stanovíte cíle, napsala pro americký časopis Forbes profesionální koučka Ashira Prossack. Klíčem je jejich ambicióznost, dejte si však pozor na to, aby byly reálně dosažitelné. Pokud si stanovíte těžce dosažitelné cíle, budete zbytečně frustrovaní, když se vám je nepodaří splnit. 

Vybírejte si proto cíle, které vás v práci každý den posouvají o kousek dál, a které dokážete dennodenně dosahovat díky postupným krokům. Velké cíle si rozdělte na menší porce, jejichž dosažení pro vás bude znamenat postupný posun vpřed. Vždy, když dosáhnete těchto částečných cílů, zvýší to vaší motivace pokračovat dále.

2. Nejtěžší úkoly udělejte hned ráno

Pokud tu nejotravnější práci zvládnete hned na začátku pracovního dne, dosáhnete tím hned dvě věci. Za prvé budete mít radost, že ji máte za sebou. A za druhé, pokud úkol vyřešíte hned na začátku pracovního dne, nebude vám už více zatěžovat mysl. Navíc najdete i více motivace pokračovat v práci na úkolech, které jsou v porovnání s tou první jednodušší.

3. Spolupracujte virtuálně

Práce z domu je samotářská činnosti, která může ubírat z vaší motivace. Chybí vám kolegové – všechna náhodná setkání a rozhovory během pracovní pauzy, na obědě nebo při práci. Dobrou zprávou je, že je alespoň z části můžete napodobit alespoň virtuálně. Není to sice stejné, jako kdybyste seděli v kanceláři, ale je fajn pracovat z domu a zároveň být společně s některým z kolegů.

Můžete si také vytvořit skupinový chat, avšak jen na pár hodin denně. Jednoduše se přihlaste na Skype, Google Meet nebo Zoom a pracujte společně. Nezapomeňte si naplánovat přestávky na kávu nebo čaj a povídejte si chvíli tak, jako byste spolu byli v kanceláři.

4. Upravte svůj denní program

Pokud každý den pracujete tak řečeno na autopilota, jednoduše ztratíte motivaci, protože každý den je stejný a všechny dny vám pak splynou do jednoho. Co však proti takové rutině dělat?

Pro začátek si například stanovte, že každý den změníte jednu věc. Choďte na ranní procházku namísto meditace nebo si každý den zkuste zacvičit v jiných časech, než jste byli zvyklí. Nemusí to být velká změna. Následně svou denní rutinu upravte o něco více – tak, aby každý váš den nebyl stejný.

Motivace se vám asi nevrátí najednou, ale pokud se zaměříte na to, že do svých dní postupně zakomponujete všechny čtyři body, budete na správné cestě ji znovu objevit.