Rodiče, kteří museli kvůli zavřeným školám a školkám zůstat se svými dětmi doma, si finančně polepší. Poslanci na svém čtvrtečním jednání schválili vyšší ošetřovné. Dávka tak vzroste ze současných 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Na více peněz budou mít navíc rodiče nárok zpětně od začátku března. Pokud chcete o ošetřovné žádat, podívejte se, co vše musíte udělat. 

Novelu podpořilo 88 z 94 přítomných poslanců, proti hlasoval pouze podnikatel Pavel Juříček z hnutí ANO. Zvýšení ošetřovného tedy podpořili zákonodárci ze všech politických stran. „Hlášení z postele. Není to teď žádná hitparáda, ale sněmovní navýšení ošetřovného na 80 % s platností zpětně od 1. března, mě trochu probralo k životu. Mám radost za všechny rodiče malých dětí. Klaplo to díky poslaneckému návrhu napříč politickým spektrem. Dobrá práce!“ reagovala na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která je aktuálně s covidem-19 v karanténě.

Standardně je možné ošetřovné čerpat maximálně devět dní, rodiče samoživitelé pak mají na peníze nárok po dobu až 16 dní. To však platí pouze tehdy, pokud je dítě mladší deseti let. Kvůli vládním nařízením se však nyní ošetřovné poskytuje po celou dobu uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s malými dětmi doma, může pobírat 70 procent z redukovaného denního vyměřovacího základu za jeden kalendářní den. Pokud projde novela ještě senátem a schválí ji prezident, navýší se tato suma na 80 procent.

Pro žádost o ošetřovné je potřeba vyplnit formulář Žádost o ošetřovné při péči o dítě. Ten je nutné podat za každý kalendářní měsíc, ve kterém trvalo uzavření školského zařízení. „Před samotným vyplněním žádosti je třeba vybrat, zda se jedná o novou žádost o ošetřovné (generuje se jedinečné číslo, které je třeba si poznamenat či nejlépe celou žádost uložit) nebo jde o žádost navazující na žádost z předchozího měsíce v případě, kdy uzavření zařízení pokračuje i do dalšího měsíce (potom se vyplňuje číslo předešlé žádosti),“ vysvětluje úřad. Vyplněný dokument je pak potřeba předat svému zaměstnavateli, který jej doručí na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).

Zaměstnanec má nárok na ošetřovné ve výši 400 Kč při plném úvazku, pokud potřeba ošetřování vznikla z důvodu mimořádného opatření vlády. Při kratším úvazku se částka úměrně snižuje. Peníze jsou vypláceny nejpozději do jednoho měsíce po dni, ve kterém byly na příslušnou OSSZ doručeny všechny potřebné tiskopisy a podklady k žádosti o dávku. Jakým způsobem vám bude dávka vyplácena, si můžete určit sami. Možností je poštovní poukázka nebo bankovní účet.

Na kolik peněz máte přesně nárok, si můžete spočítat v této kalkulačce ZDE.

Před rokem mohli rodiče pobírat ošetřovné na školáky až do 13 let věku. Současná novela však takovou úpravu neobsahuje, platí tedy nárok pouze na děti do 10 let. Bez ohledu na věk by ale umožnila čerpat dávku i na děti se závažnými poruchami chování, se souběžným postižením více vadami a s autismem.