Až 4000 lůžek by měl do nemocnic v nejbližších týdnech dodat český výrobce Linet. Epidemie koronaviru v Česku zrychluje, a vláda se proto obává, že by už na konci října mohly být vyčerpány zdravotnické kapacity. Přestože si firma na nedostatek zakázek nemůže stěžovat, podle ředitele Tomáše Koláře je dodávka pro české nemocnice priorita číslo jedna.

Poptávka české vlády na celkem 4000 nemocničních lůžek přišla ve středu 14. října večer, informovala firma na svém webu. Náš tým pracoval celou noc, abychom co nejlépe naplánovali kapacity výroby a vyhověli této potřebě. Je to pro nás priorita číslo jedna. Jako český výrobce si samozřejmě plně uvědomujeme zodpovědnost vůči komunitě, kde žijeme a pracujeme,“ informoval jeden ze zakladatelů a výkonný ředitel firmy Linet Tomáš Kolář, kterého telefonicky kontaktoval přímo premiér Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. 

Vzhledem k celosvětové poptávce má český výrobce pokryté objednávky až do konce roku. Nyní však podle Koláře udělá firma vše potřebné, aby už v říjnu začala dodávat první lůžka pro zvládnutí situace v Česku. Konkrétně má jít o 3000 lůžek pro standardní péči a 1000 lůžek pro intenzívní péči. 

Děláme maximum, abychom poptávce státu vyhověli. Výrobu rozprostřeme v čase a první lůžka začneme dodávat hned v příštím týdnu. Během několika následujících týdnů pokryjeme celou zakázku,“ upřesnil šéf Linetu. Firma může začít dodávat lůžka českým nemocnicím ihned, jakmile dostane objednávku. „Lůžka, která v pondělí sjedou z našich linek, mohou být distribuována kamkoliv bude česká vláda potřebovat,“ potvrdil yookee.cz mluvčí společnosti Michal uryč.

Jsme ve velkých problémech a musíme pomoct Česku, se zahraničními zákazníky se domluvíme na tom, že jim objednaná lůžka dodáme jindy, doufám, že to budou akceptovat,“ vysvětlil Kolář pro web Aktuálně.cz. Cena zakázky pro českou vládu je téměř 10 milionů eur, tedy zhruba 280 milionů korun. Firma ale poskytne státu slevu.

Pro zvládnutí situace musí Linet chránit i zdraví svých zaměstnanců. Aktuálně situaci zvládáme, jelikož jsme preventivně začali vše řešit už v srpnu. Zavedli jsme mimořádná opatření, kterými chráníme zdraví všech našich zaměstnanců,“ prozradila personální ředitelka Vladimíra Michnová s tím, že covid pozitivních zaměstnanců naštěstí evidují minimum. „Víme, že horší vlna ještě přijde, proto nyní vynakládáme veškeré úsilí, abychom situaci zvládli,“ dodala.