Lidé na mnoha místech Česka shánějí zubaře marně. I přesto, že pomoci musí zdravotní pojišťovna, zajistit stomatologa není často ani v jejich silách. Ministerstvo zdravotnictví proto chystá revoluční změnu v úhradové vyhlášce, informovala v sobotu televize Nova.

Zubní lékaři by díky úpravě ministerstva měli od příštího roku dostávat měsíční příspěvek za každého nově registrovaného pacienta. „Je to nový model úhrady, kdy vznikne takzvaná agregovaná platba, bude to podobné jako u praktických lékařů. Ta agregovaná platba je v tuto chvíli ve výši 15 korun za jednoho nově registrovaného pojištěnce,“ řekl televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Podle šéfa resortu zdravotnictví by měly nové podmínky motivovat stomatology k registraci nových pacientů se zdravotním pojištěním a ošetřovat je takzvaně na pojišťovnu. „Ten poplatek není nijak obrovský, ale je to konečně nějaká náhrada, že se stará o pacienta“ prohlásil předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.

Ulehčit hledání se lidem snaží i sama stomatologická komora. Ta zveřejňuje seznam zubařů, kteří nové pacienty neodmítnou. Přehled je navíc průběžně aktualizován podle změn ohlášených zubními lékaři.

V některých regionech však budou lidé hledat marně. V takovém případě je potřeba obrátit se na svou zdravotní pojišťovnu. Kdyby ta povinnost zajistit dostupnou péči klientovi zanedbala, hrozila by jí pokuta až 10 milionů korun.

Podle nařízení vlády musí navíc být služba zubního lékaře pro pacienta dostupná v rámci dojezdové doby do 35 minut. Zubař má však právo nového pacienta odmítnout. Zejména z důvodu, kdy by to ohrozilo péči o jeho stávající pacienty.