Vytíženost balíkových přepravců je v těchto dnech enormní, další nápor objednávek pak očekávají v následujících týdnech. Někteří už nyní omezují své služby, aby lidé na své zásilky nečekali zbytečně dlouho. Zákazníci by proto měli objednávat dárky včas, aby se jich pod stromečkem vůbec dočkali.

Vánoční nákupy se letos kvůli protiepidemickým opatřením z velké části přesouvají na internet. Podle expertů dopravní společnosti čelí výzvě, jaká tu dosud nebyla. Mnohé z nich už v těchto dnech hlásí vyčerpání 90-100 % svých kapacit a zavádí opatření, která jim pomohou udržet požadovanou kvalitu služeb. Podle online vyhledávače balíkových dopravců Zaslat.cz se v prosinci dá očekávat nárůst poptávky až o 25 %.

Během listopadu se počet našich zásilek meziročně zvedl o 107 %. Je jasné, že v prosinci zájem ještě poroste. Někteří naši partneři tak již nyní začali omezovat své služby, aby tento nápor zvládli,“ uvádí Miroslav Michalko, šéf společnosti Zaslat.cz. Přeprava se podle něj zpožďuje na třídících linkách a v depech.

Přepravce GLS pozastavil vyzvedávání zásilek na konkrétní adrese. V současnosti je nutné ji odnést na sběrné místo. Vždy si předem zkontrolujete, zda je vámi zvolené sběrné místo otevřené, ani to totiž kvůli přísným opatřením není samozřejmé.

Společnost DPD musela omezit denní počet zásilek, které přijme do přepravy. Pokud je limit pro daný den vyčerpán, systém vám nabídne nejbližší volný termín. Dopravce také zavedl vánoční příplatek 10 Kč na všechny zásilky.

Kvůli extrémní vytíženosti se zpožďuje doručování firmou PPL. Standardní doba doručení zásilek je prodloužena o 1-3 dny. Zastaven je také svoz veškerých zásilek v rámci produktů atyp balík a balík max, a to minimálně do středy 2. prosince.

Do kdy objednat vánoční dárky

Pokud chcete mít jistotu, že všechny dárky budete mít do Vánoc doma, neměli byste otálet s jejich objednáním. Většina dopravců doporučuje udělat poslední online nákupy nejpozději týden před Štědrým dnem.

Chcete-li mít dárky v klidu do Vánoc, doporučujeme nakupovat tak, aby nám je e-shopy mohly předat do 18. prosince,“ vyzývá Česká pošta. Stejné datum radí svým zákazníkům také společnost DPD.

Firma GLS doporučuje ještě časnější nákup. „Pro včasné doručení objednaných balíků do letošních Vánoc doporučujeme objednávat zboží z internetových obchodů nejpozději na Stříbrnou neděli 13. prosince, tak aby mohlo být předáno do přepravy GLA nejpozději ve středu 16. prosince,“ uvádí přepravce na svých stránkách.

Pokud objednáváte dárky přes Zásilkovnu a chcete si nechat balíček přivést domů, musí ho e-shop přepravci předat nejpozději v sobotu 19. prosince. Při doručení na výdejní místo je nejzazší termín 21. prosince. Kvůli rychlejšímu odbavování je zkrácena úložní doba zásilek ze 7 na 5 dní.