Premiéra nového filmu o tajném agentovi Není čas zemřít se už několikrát kvůli koronakrizi odložila. Milovníci této série však nemusejí zoufat. Od 1. prosince se James Bond ve službách MI6 ukáže hned ve 26 kultovních filmech na HBO GO.

Postavu agenta 007 stvořil spisovatel Ian Fleming. V roce 1952 se poprvé objevil v knize Casino Royale. Mnozí z vás si možná pamatují, že ve stejnojmenném filmu debutoval Daniel Craig coby James Bond v roce 2006. Knižní předloha ale filmařům posloužila hned třikrát.

Vůbec poprvé se tak stalo v roce 1954. Nešlo však o film, jak by se mohlo zdát, ale o epizodu z amerického seriálu Climax! Hlavní role se ujal herec Barry Nelson. Tehdy to ale nebyl agent MI6, nýbrž americké CIA a jmenoval se Jimmy, nikoli James.

Mezi lety 1962 a 1967 natočil Sean Connery 5 filmů – Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska, Thunderball, Goldfinger a Žiješ jenom dvakrát. A právě ve stejném roce jako poslední zmiňovaný film se do kin dostává i druhé ztvárnění Casina Royale. James Bond v podání komediálního herce Petera Sellerse však není oficiálním snímkem, ale parodií na špionské filmy. Ve filmu se pak po Sellersově boku objevil Orson Welles nebo dokonce Woody Allen.

Seana Conneryho v šestém snímku V tajné službě jejího veličenstva z roku 1958 nahradil George Lazenby, ovšem o dva roky později ve snímku Diamanty jsou věčné hraje znova Sean Connery. V letech 1973 až 1985 se Bondem stal Roger Moore. Connery se ale v roce 1983 coby Bond do kin vrátil ve snímku Nikdy neříkej nikdy. Tehdy si tak už podruhé konkurovali v kinech dva agenti 007 – ten oficiální (R. Moore v Chobotničce) a ten neoficiální (S. Connery).

Dalšími představiteli slavného hrdiny se v průběhu let stali i Timothy Dalton, Pierce Brosnan a nejnověji Daniel Craig. A právě on stojí za remakem dvou neoficiálních snímků – Casina Royale a Nikdy neříkej nikdy – ten se na stříbrném plátně objevil zatím jako poslední film o Jamesi Bondovi v roce 2015 pod názvem Specter.

HBO GO si pro vás přichystalo všech 24 oficiálních bondovek, ale i dva neoficiální filmy.