Po slunečných dnech dorazilo do Česka ochlazení a déšť, který aktuálně nejvíce trápí jihozápad republiky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu vydal výstrahu před povodněmi a silnými bouřkami. Zejména na severu a severovýchodě Česka se může objevit také krupobití.

„Vlnící se studená fronta přináší na jihozápad území místy vydatné a trvalé srážky. Vydatné srážky budou přechodně slábnout během noci, hned ve čtvrtek ráno se ale opět vrátí a ustávat budou během odpoledne. Do té doby může spadnout i přes 60 mm,“ popsala pro web yookee.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Podle meteorologů se tak může vylévat voda z řek. Český hydrometeorologický ústav varuje před zvýšením průtoků řek a možným dosažením druhého stupně povodňové aktivity zejména na západě Plzeňského kraje (Domažlice, Horšovský Týn, Stříbro, Tachov) a v části kraje Libereckého (Jilemnice, Tanvald). Povodňová pohotovost je vyhlášena od středečních 18 hodin a platí do odvolání.

ČHMÚ vydal výstrahu také před vydatným deštěm, a to pro části Středočeského kraje (Dobříš, Hořovice, Příbram, Sedlčany), kraj Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a části Ústeckého kraje (Kadaň, Podbořany). Ta platí až do čtvrtečního poledne.

Výstraha před vydatným deštěm a povodněmi:

ČHMÚ

FOTO: ČHMÚ

Na severu a severovýchodě Česka během středečního i čtvrtečního odpoledne očekávají meteorologové ojediněle silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až 40 mm, které může doprovázet i krupobití.

Bouřky budou podle meteorologů řádit ve středu odpoledne v částech Středočeského kraje (Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady), Ústeckého kraje (Děčín, Rumburk, Varnsdorf), v celém Libereckém kraji, Královéhradeckém kraji, Pardubickém kraji, Olomouckém kraji, částech Zlínského kraje (Bystřice pod Hostýnem, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a celém Moravskoslezském kraji. Výstraha před silnými bouřkami je platná od 13. hodiny, odvolána bude ve 22 hodin.

Výstraha před silnými bouřkami:

ČHMÚ

FOTO: ČHMÚ

Ještě ve čtvrtek se pak mohou silné bouřky objevit v částech Libereckého kraje (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), celém Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

„V pátek a o víkendu očekáváme místy přeháňky nebo občasný déšť a také v příštím týdnu se budou, kvůli vlhkému severozápadnímu proudění tvořit místy přeháňky nebo déšť. Teploty se budou zpravidla zastavovat do 20 °C. A numerické modely nyní naznačují, že výrazně přes 20 °C odpolední maxima do konce května stoupat nebudou. Na letní hodnoty si tak zřejmě budeme muset počkat nejméně do června,“ dodala Honsová.