Zatímco lídr koalice SPOLU Petr Fiala (ODS) projev premiéra Andreje Babiše (ANO) ke včerejšímu státnímu svátku ocenil, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) má jiný názor. Slova předsedy vlády přirovnal k projevu bývalého komunistického politika Vasila Biľaka, který podporoval invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

„Sorry jako, ale včerejší Babišův projev dokážu ocenit zhruba stejně, jako projev soudruha Biľaka, kterým se hlásil k Helsinskému paktu o občanských a politických právech. Když nám někdo drze věší na nos bulíky, nemuseli bychom mu přitom pomáhat,“ vzkázal Kalousek na sociální síti.

Premiér Andrej Babiš promluvil v den výročí vzniku samostatného Československa. Tedy v době, kdy obvykle vystupuje při udělování státních vyznamenání na Pražském hradě prezident republiky. Slavnostní ceremoniál se však letos kvůli zdravotnímu stavu Miloše Zemana nekonal.

„Stejně jako loni, tak i letos je sváteční den jiný. Stejně jako loni, tak i letos do oslav 28. října zasáhla nemoc. Loni to byla pandemie covidu, letos se k ní ještě přidala nemoc pana prezidenta,“ řekl v úvodu projevu předseda vlády.

„V souvislosti s touto zvláštní situací se mi vybavilo přísloví, že zdravý člověk má tisíc přání, ale nemocný jen jedno. A protože každému z nás může nemoc nečekaně převrátit život vzhůru nohama, tak si myslím, že bychom měli panu prezidentovi popřát co nejrychlejší uzdravení,“ pokračoval Babiš.

Výhled do budoucna podle něj není optimistický. „Naše republika a náš národ se ale dokázal vyrovnat s mnohem horšími obdobími. V minulém století nás nezlomily dvě okupace a dlouhé roky nesvobody. A v tomto století jsme museli čelit různým přírodním katastrofám či politickým krizím,“ prohlásil premiér s tím, že naše neshody bývají někdy vyostřené.

„Koneckonců, i o tom je demokracie. Ale právě v nejtemnějších dobách a během nejsložitějších situací, kdy bylo opravdu zle, náš národ vždycky držel při sobě. Vždycky nás dokázalo spojit, když jsme cítili, že budoucnost naší země a našich dětí je v ohrožení,“ vzkázal v projevu Babiš.

V závěru ministerský předseda poděkoval za důvěru a za čtyři roky, kdy mohl být premiérem. „Byla to pro mě velká čest. A jako doposud budu dále usilovat o to, aby Česká republika byla úspěšná i v budoucnu,“ uzavřel Babiš.

Politologové Babišův projev hodnotí jako vstřícný, věcný a stručný. Odložení konfrontačního stylu pak ocenil dokonce i lídr koalice SPOLU a možný budoucí premiér Petr Fiala (ODS). „Je dobře, že Andrej Babiš ustoupil v den našeho státního svátku od svého obvyklého konfrontačního stylu. Společnost je rozdělena, je potřeba vrátit do politiky slušnost a respekt k jiným názorům, voliči se jasně vyjádřili pro změnu politického stylu a kultury,“ reagoval šéf občanských demokratů na Twitteru.