Podle Pirátů mohou za jejich neúspěch ve volbách politici z hnutí Starostů a nezávislých (STAN). Vyplývá to z interní analýzy, kterou si Pirátská strana nechala zpracovat poté, co navzdory očekávání získala pouze čtyři poslanecká křesla. Podle dokumentu Starostové před volbami porušili koaliční dohodu a pravidla, kterou si obě strany předem odsouhlasily, napsal web Neovlivní.cz.

„Na základě zjištění lze vyslovit kvalifikovaný závěr, že zástupci STAN v průběhu kampaně opakovaně porušili příslušná ustanovení Koaliční smlouvy a Pravidel osobnostní kampaně,“ píše se v analýze, kterou má web k dispozici.

“Kandidáti Pirátů nebyli ze strany STAN, který měl v gesci mikrotargeting, podporováni. STAN cíleně podporoval pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Na podporu mikrotargetingu STAN byla vynaložena více než 2 krát vyšší částka než na Piráty. Piráti přitom vložili do kampaně 2/3 finančních prostředků,” stojí dále v dokumentu.

Z celkových 158 kandidátů Starostů bylo podle pirátské analýzy podporováno na internetu pouze 52 z nich, a to většinou z čela kandidátky. „68 procent vynaložených prostředků na mikrotargeting bylo směřováno ke kandidátům, kteří nakonec získali mandát. Z 33 nových poslanců STAN jich bylo podporováno 26. V tištěném a on-line médiu byly realizovány PR osobní články kandidátů STAN bez vědomí krajského volebního štábu jednotlivých krajů,“ tvrdí Piráti, podle kterých tak došlo k porušení pravidel osobností kampaně.

Dokument se věnuje také samotnému šéfovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi. „V den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky předseda STAN ve sponzorovaném příspěvku. Tato asistentka byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. Následně získala mandát poslankyně,“ objevilo se v analýze.

Že se koalice se Starosty Pirátům nevyplatila, bylo jasné hned po sečtení hlasů. Zatímco hnutí STAN získalo v Poslanecké sněmovně 33 křesel, Piráti pouze čtyři. V dolní komoře tak přišli hned o 19 zákonodárců.

Zástupci Pirátů tak nejsou potřeba ani pro sestavení možné vlády v čele s Petrem Fialou. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Starostové mají totiž dohromady pohodlnou většinu 104 poslanců. Čtyři piráty navíc tedy vůbec nepotřebují.

Piráti si svou účast ve vládě podle svých interních pravidel musí ještě odsouhlasit. Stále tak hrozí, že skončí v opozici. Závěry analýzy se tak mohou stát důležitým podkladem při rozhodování členské základny.