Ke zdravotnímu stavu prezidenta a následným krokům šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který si od Ústřední vojenské nemocnice vyžádal informace o zdraví hlavy státu, se vyjadřuje kdekdo. Prostor v seriózních médiích však většinou dostávají pouze odborníci. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS si ale k tomuto tématu pozvala bývalého vězně Jiřího Kajínka. To nenechali bez komentáře například známý moderátor Václav Moravec nebo exministr Miroslav Kalousek (TOP 09), lidé pak televizi navrhují další hosty.

Kajínek, který před čtyřmi lety dostal milost právě od Miloše Zemana, byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS v den „výročí“ jeho útěku z věznice Mírov před jedenadvaceti lety. Řeč došla také na zdravotní stav hlavy státu.

„Ať řeknu cokoli, jsem označen za toho, kdo musí mluvit ve prospěch prezidenta Zemana. Jsem samozřejmě vděčný za udělení milosti, ale to neznamená, že bych nebyl objektivní. To, co se odehrálo (v Senátu), bylo předčasné,“ komentoval Kajínek na zpravodajské stanici.

Reagoval tak na kroky horní komory, která na základě informací z Ústřední vojenské nemocnice, ve které se Zeman léčí, začala diskutovat o aktivaci článku 66 Ústavy. Ten umožňuje dočasně převést pravomoci prezidenta, který není z vážných zdravotních důvodů schopen nadále zastávat úřad, na předsedy obou komor Parlamentu a premiéra.

Podle Kajínka byl však takový krok předčasný. „Do 8. listopadu zbývalo moře času a rozhodnutí nemuselo padnout hned. Byl to pokus o puč,“ prohlásil Kájínek. „Nemusíme prezidenta obdivovat, ale video ukázalo, že je schopen se podepsat, má dobrou mysl. Myslím, že říkal i německý citát. Ano, je nemocný, ale rozhodně to není případ, že by byl neschopen vykonávat svoji práci,“ doplnil bývalý vězeň.

Vyvážené zpravodajství made in ČR

Krok televize Prima okamžitě spustil lavinu reakcí na sociálních sítích. „Zpravodajská stanice americko-českého střihu, která se zaštiťuje slovem důvěryhodnost. Náměty pro pozvání dalších hostů ke zdravotnímu stavu prezidenta: Václav Kočka, Tomáš Pitr, bratři Březinovi, popřípadě manželé Stodolovi a jiní,“ glosoval na Twitteru například známý moderátor Václav Moravec.

K vystoupení Jiřího Kajínka se vyjádřil i dlouholetý politik Miroslav Kalousek. „Myslím, že jsme první demokratická země na světě, kde nějaká zpravodajská stanice nabídne divákovi jako autoritu ke komentáři ústavních procesů pravomocně odsouzeného vraha. Pět minut profesor Kysela, pět minut vrah, divák ať si vybere,“ napsal na sociální síti. „Vyvážené zpravodajství made in ČR,“ doplnil Kalousek.

Twitter zaplnily také vtipné komentáře veřejnosti. „Mohl bych poprosit, abyste zašli do vězení a zeptali se na názor ohledně článku 66 také (bývalých) manželů Stodolových? Já jen, že mi Kajínek přijde málo odborný a chtěl bych více fundovaný názor,“ napsal Andrej P. „Prosím vás, už říkal Kajínek něco o tom, jak zvládnout energetickou krizi a inflaci? Potřebujeme víc jeho moudra,“ vtipkoval síti Jiří R.

„Chtěli velkou sledovanost, ale program jim dělal Babica. Aneb nemáš někoho seriózního? Hoď tam odsouzeného vraha,“ komentoval Jiří K. „Anička od sousedů by také chtěla do televize. Také na to má názor. Myslím, že je pohlednější než Jiří Kajínek,“ vzkázal Tomáš Z.