Podle bývalé poslankyně za hnutí ANO Barbory Kořanové je zajímavé, že se Piráti stáli poprvé ve světě součástí vlády právě v Česku. Politička to napsala na sociální síti. Na její příspěvek reagoval novinář Jindřich Šídlo. Podle něj je naopak zajímavé, že se trestně stíhaný politik stal poprvé předsedou vlády právě u nás. Narážel tak na končícího premiéra Andreje Babiše (ANO), který čelí obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

„Je velmi zajímavé, že úplně poprvé ve světě se stala Pirátská strana součástí vlády, a to té naší,“ oznámila Kořanová na sociální síti. „To je určitě zajímavé. Bylo ale třeba velmi zajímavé sledovat i to, jak se trestně stíhaný politik stal poprvé předsedou vlády – a to té vaší,“ komentoval její příspěvek novinář Jindřich Šídlo.

Kořanová reagovala na pondělní rozhodnutí celostátního fóra Pirátů, které rozhodlo pro vstup do nové vlády Petra Fialy (ODS). Pro hlasovalo 82 procent členů, v kabinetu by tak měli zasednout tři pirátští ministři. Konkrétně má jít o ministry pro místní rozvoj a digitalizaci, zahraničí a pro legislativu.

„Děkuji všem členům za rozhodnutí, na jehož základě budeme ve vládě moci pracovat pro všechny občany naší země,“ napsal na sociální síti v pondělí večer šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Rozhodnutí Pirátské strany ocenili také ostatní předsedové budoucích vládních stran. „Věřím, že nás lidé volili proto, abychom společně porazili Andreje Babiše. Abychom společně ukončili vládní chaos. Abychom zabránili vládě populistů a extrémistů a nabídli lidem lepší budoucnost. Jsem rád, že to většina Pirátů nechce zahodit. Lidi v této zemi nesmíme zklamat,“ reagoval na Twitteru předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan.

„Vítám rozhodnutí členské základny Pirátů. Věřím, že vznikající vláda koalic SPOLU a PirSTAN dokáže provést zemi složitým obdobím. Čeká nás spoustu práce,“ napsal na sociální síti šéf občanských demokratů a pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala. Krok Pirátů ocenil také předseda lidovců Marian Jurečka. „Obohatí náš vládní tým, který má před sebou nejtěžší misi od vzniku samostatné České republiky. Čelíme krizi pandemické, ekonomické i energetické, ale jsme na to připraveni a věřím, že to spolu zvládneme,“ oznámil.

„Rozhodnutí Pirátů mě potěšilo. Přes dílčí neshody pro mě jsou demokratickými partnery a jsem ráda, že se budou přímo podílet na správě země. Jsme o další krok blíže ke změně, kterou si čeští občané zvolili a země ji nutně potřebuje,“ vzkázala na Twitteru také šéfka TOP 09 a nové předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.