Popová skupina ABBA v pátek podala žalobu na britskou kapelu, která předělává hity známé švédské čtveřice. Uskupení, které vystupuje pod jménem ABBA Mania, rozzuřilo originální skupinu svým názvem. To podle slavných hudebníků dehonestuje jejich dobrou pověst. Informovala o tom agentura Reuters.

Právníci švédské skupiny obvinili manažery ABBA Mania z parazitujícího a nekalého jednání, čímž podle nich zneužili dobré jméno a pověst světoznámé kapely. Britská skupina prý navíc ignorovala požadavek, aby přestala používat svůj název na sociálních sítích, YouTube i internetovou adresu abbamania.com. Švédští hudebníci prý dokonce kapele navrhli, aby používali jméno ABBA Tribute, který by fanoušky nemátl.

Obvinění z porušení obchodní značky ABBA přichází uprostřed amerického turné britské skupiny ABBA Mania, která sama sebe nazývá „originální poctou z londýnského West Endu“. Žalobcem je společnost Polar Music International AB, která má na starosti obchodní aktivity originální skupiny ABBA od jejího založení v roce 1972.

ABBA od svého vzniku propadala podle odhadů 385 milionů deset a je známá písničkami jako Waterloo, Dancing Queen, Money, Money, Money nebo The Winner Takes It All. Byla také jednou z prvních skupin, která pro svou hudbu začala používat videoklipy.

Švédská skupina minulý měsíc po dlouhých čtyřiceti letech vydala nové album Voyage a chystá se na turné. Na něm členy kapely nahradí virtuální dvojníci ABBAtars, vyvinutí v trikové společnosti Industrial Light & Magic, založené Georgem Lucasem.