Nebyli schopni pohybu, nemohli mluvit, cítili ale vše, co se s jejich tělem dělo. Svědectví lidí, kteří se dle vlastních slov probrali během operace, a to navzdory tomu, že byli uvedeni do narkózy, budí hrůzu. Podle odborníků jde ovšem o výjimečný jev.

Při nejrůznějších operacích je na prvním místě zdraví a pohodlí pacienta. U rozsáhlejších zákroků pak lékaři pacienty uvádějí do narkózy, aby na operačním sále nepociťovali žádnou bolest. Ne vždy ale narkóza působí tak, jak by měla. Přestože jde o výjimečné případy, bylo zaznamenáno několik událostí, při nichž došlo k probuzení pacientů přímo během zákroku. Ve svých výpovědích popisují nepředstavitelnou bolest i pocity naprosté bezmoci.

O takovém zážitku podle webu Mosaic Science hovořila například Kanaďanka Donna Pennerová. Ta krátce před svými pětačtyřicátými narozeninami trpěla silnými menstruačními bolestmi a během své periody silně krvácela. Na doporučení lékaře tedy absolvovala zákrok, prostřednictvím kterého mělo být odhaleno, co za jejími gynekologickými problémy stojí. Těsně před operací byla uvedena do narkózy, dlouho v ní ovšem nezůstala.

Donna se totiž probudila těsně předtím, než lékař provedl první řez skalpelem. Její tělo bylo paralyzováno, nemohla mluvit, a tak nebyla schopna dát lékařům jakkoliv najevo, že je něco špatně. Celou operaci tak podle všeho velmi dobře cítila. „Myslela jsem si, že je to můj konec. Že takhle zemřu, přímo tady na tom stole. A moje rodina se nikdy nedozví, jak otřesné pro mě byly poslední momenty mého života,” vzpomínala na incident Donna. Z otřesného zážitku má trauma, z něhož se ani po více než deseti letech nevzpamatovala. Trpí silnými úzkostmi a strachem z uzavřených prostor. Každou noc se jí zdají i tři noční můry.

Podobný případ zažila v roce 1998 podle webu CNN Carol Weihrerová. Ta podstoupila operaci oka, během které se probudila. Stejně jako Donna, ani Carol se nemohla pohnout. Promluvit bylo rovněž nemožným úkolem. Narozdíl od Donny však Carol nepociťovala žádnou bolest. „Slyšela jsem lékaře, jak říká svému žákovi, aby se nebál zaříznout hlouběji do oka. Křičela jsem, ale nikdo mě neslyšel. Necítila jsem žádnou bolest, jen takový tlak. Snažila jsem se pohnout svými prsty, ale nezmohla jsem nic. Myslela jsem si, že umírám,” uvedla před lety Carol. Po otřesném zážitku trpěla posttraumatickou poruchou.

Přestože k probuzení během narkózy dochází velmi zřídka, stále jde o jev, který se čas od času vyskytuje. Během studie publikované na portálu CNN se přibližně jeden z 19 600 pacientů během operace probere. V drtivé většině případů si však pacienti své probuzení po operaci nepamatují.