Česko se po několika měsících v lockdownu dočkalo alespoň částečného rozvolnění. Vláda od pondělí 3. května povolila v některých krajích návrat dalších dětí do lavic. Týká se to žáků druhého stupně základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií. Otevřeno mohou mít také některé služby nebo muzea.

V Praze, Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji se od pondělí vrací do škol žáci druhého stupně základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií. Výuka bude probíhat rotačně, děti se tak budou po celých třídách střídat po týdnech. Ve stejných regionech mohou chodit děti do školek ze všech ročníků.

Od pondělí se navíc pro a žáky prvního stupně snižuje povinné testování na jedenkrát týdně, na druhém stupni se bude dále testovat dvakrát. Hrozí, že si školy budou muset antigenní testy pořizovat samy. Kvůli zrušenému tendru má totiž nová dodávka přijít do 17. května, zásoby ale školám dojdou zhruba na konci příštího týdne.

Od pondělí mohou opět otevřít také kadeřnictví, manikúra, pedikúra, kosmetické salóny, masáže nebo služby péče o domácí mazlíčky. Pro návštěvu je však potřeba negativní test. Dostačující je antigenní test ze školy či zaměstnání, který nesmí být starší tři dny. Pokud použijete PCR test, může být starý až 7 dní. Test je možné si udělat také přímo v provozovně, vůbec jej nemusejí mít lidé, kteří mají za sebou očkování nebo prodělali covid-19 v posledních 90 dnech.

Zaměstnanci se mohou věnovat v jeden čas věnovat vždy jen jednomu zákazníkovi, platí povinnost dodržovat rozestup minimálně dva metry.

V Praze, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském a Libereckém kraji mohou rovněž otevřít muzea a galerie. Ve stejných regionech se rozvolňují pravidla pro tréninky dětí a mládeže, které organizují sportovní svazy. Nově může sportovat až 20 osob, šatny a sprchy však zůstávají uzavřeny. I v tomto případě je povinný test, očkování nebo prodělaný covid.

Rotační výuka na druhém stupni základních škol v celém Česku by se pak měla obnovit v pondělí 10. května, ve stejný den se mají otevřít také obchody. Zahrádky restaurací by se mohly otevřít 17. května, to však zatím vláda nepotvrdila.