Harryho autobiografie je jednou z nejočekávanějších knih letošního roku. Mnozí spekulují, že přinese třaskavá témata, o kterých by britská královská rodina raději mlčela. Podle historika Eda Owense může autobiografie pomoci návratu Harryho k rodině, řekl to deníku Metro.

Podle něj neexistují žádné důkazy o tom, že by chtěl vévoda ze Sussexu spálit všechny mosty. Naopak si myslí, že by se rebelující potomek mohl v nějaké podobě vrátit k rodině, zvláště pak pokud se královnin zdravotní stav v nadcházejících měsících zase zhorší.

Mnoho komentátorů říká, že monografie představuje skutečnou hrozbu pro rod Windsorů,“ uvedl Owens. „Do určité míry tam budou věci, které by královská rodina nezveřejnila,“ přiznává. „Ale bude tam také spousta bodů ve prospěch monarchie,“ dodává historik a odborník na královskou rodinu.

Humbuk okolo knihy způsobil především strach z toho, že ji vévoda využije k rozšíření série obvinění, která padla v rozhovoru s Oprah Winfreyovou, nebo že odhalí člověka, který se obával barvy pleti Harryho a Meghanina potomka.

Owens si ale nemyslí, že by chtěl Harry zničit své vztahy s rodinou. I když se k obviněním znova vrátí, budou podle něj smířlivější a v širším kontextu, aby nebyla tak kontroverzní.

Během rozhovoru s Oprah nikoho nejmenoval, neobvinil ani královnu, ani členy rodiny,“ řekl historik. „To, že byl opatrný, myslím naznačuje, že ta kniha bude napsána citlivě… Bude to opatrná a pečlivá prezentace jeho verze událostí,“ dodal Owens.

Tohle nepíšu jako princ, kterým jsem se narodil, ale jako muž, kterým jsem se stal,“ prohlásil vévoda ze Sussexu, když podepsal smlouvu s vydavatelstvím Random House.

Proslýchalo se, že by chtěl Harry výtěžek z knihy darovat na charitu a nemělo by jít o knihu jedinou, ale údajně celou sérii. Podle doktora Owense se psaní pamětí ujal jednak proto, aby lépe vysvětlil svou interpretaci osudných událostí, ale také proto, aby pokryl svůj nákladný způsob života.

Kniha zatím nemá ještě ani název, ani pevné datum vydání. K tomu by ale mělo dojít letos, tedy v době, kdy královna Alžběta II. oslaví neuvěřitelných sedmdesát let své vlády. To podle Owena může poskytnout Harrymu příležitost napravit vztahy v rodině.

Harry chce totiž v knize zdůraznit „břemeno“ toho, že je její součástí – tedy obraz, na kterém si královská rodina na veřejnosti tak zakládá.