Když se hovoří o jídle v českých nemocnicích, většině z nás jistě nenaskočí ty nejlepší vzpomínky. Že strava pro pacienty může být i chutná a skvěle naservírovaná, dokazují od února v krajské nemocnici v Havířově. Snídaně v podobě balených salámů a tavených sýrů tam totiž vystřídaly obložené talíře nebo sladké kaše zdobené čerstvým ovocem. Nemocnice se změnou pochlubila ve videu, které zveřejnila na sociálních sítích. Podle komentářů jsou lidé nadšeni.

„Jde to i jinak! Od února naši pacienti snídají takto. Už žádný vlašák ani párky s hořčicí! Vylepšili jsme snídaně nejen nutričně. Díky organizaci práce se pod taktovkou vedoucí stravovacího provozu Pavly Vránové každé ráno rozehraje tento 45 minutový koncert,“ pochlubila se nemocnice na twitteru.

„Minule nám někteří nevěřili, že snídaně nejsou z photoshopu, že to nejde zvládnout, že to musí stát 3x více a že to není realita,“ prohlásil na sociální síti ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong. „Jsme nemocnice s cca 450 akutními a následnými lůžky, příprava snídaní trvá cca 50 minut a za stejné peníze,“ dodal.

Před tím to byla snídaně formou nějaké balené bílkoviny, ať už to byl balený plátkový nebo tavený sýr, nebo pacienti dostali balenou šunku, k tomu dva rohlíky a kostičky másla. Dneska se snažíme lidem nabídnout výběr ze dvou jídel,“ popsala vedoucí stravovacího provozu Pavlína Vránová.

Nemocnice pacientům nabízí obložené talíře, které jsou podle Vránové nutričně vyvážené a plné zeleniny, bílé pečivo v nich nahradily například lněné nebo dýňové housky. Kaše jsou nazdobené čerstvým ovocem a mandlovými lupínky, slazené jsou čekankovým či datlovým sirupem.

Příště pojedu rodit k vám

Po zhlédnutí videa z přípravy snídaní v havířovské nemocnici lidé doslova nemohou uvěřit vlastním očím. „Když jsem ležel v Břeclavské nemocnici, tak ke snídani byly včerejší rohlíky a kousek taveného sýra. Když jsem teď ležel ve Fakultní nemocnici Brno, tak tam ty rohlíky už byly alespoň čerstvé a občas mi dali i trochu šunky, ale o tomhle se mi mohlo jen nechat zdát,“ komentoval na twitteru například pan Lubomír.

„Smekám před vámi, jste úžasným příkladem, že to jde, že je to možné. Snad se stanete inspirací i pro další nemocnice,“ napsala k videu paní Renata. „Před týdnem, když jsem viděl první příspěvek ohledně vaší nemocnice, jsem ležel ve Frýdecké nemocnici a při ochutnávkách místní kuchyně mi bylo snad až líto, že mě zánět slepého střeva nepřepadl o pár kilometrů dál. Dobrá práce!“ poznamenal další z diskutujících.

„To vypadá, že příště pojedu rodit z Prahy do Havířova,“ prohlásila pak na sociální síti mladá dívka. „Paráda. S nemocnicí v Havířově a celým personálem mám já i celá rodina jen perfektní zkušenosti. Poslední modernizace pohotovosti a dalších oddělení je již třešnička na dortu. Držím palce, ať úroveň udržíte,“ prohlásil David.