Vláda kvůli šíření nového koronaviru rozhodla od středy 11. března o uzavření základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol. Děti a studenti tak zůstanou až do odvolání doma, pro mnoho rodičů je to však komplikace. Na situaci se připravují také zaměstnavatelé.

Bezpečnostní rada státu rozhodla o uzavření všech základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol od středy 11. března. Mateřských škol a dětských skupin se uzavření netýká, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nejde o příliš velké kolektivy. Vláda se tímto opatřením snaží zabránit šíření nového koronaviru, kterým se v Česku nakazilo už 54 lidí.

Co mají dělat rodiče?

Situace tak zkomplikuje život především rodičům dětí z prvních stupňů základních škol. Budou totiž muset zajistit pro své potomky hlídání nebo si v práci vzít dovolenou. Pokud tuto možnost nemají, mohou si zařídit takzvané ošetřovné.

Dítě musí zůstat doma z rozhodnutí vlády, ošetřovné je tedy na místě,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nárok na ošetřovné mají ze zákona o nemocenském pojištění zaměstnanci, kteří se starají o dítě mladší 10 let a školy jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu.


Rodiče v tomto případě musejí vyplnit žádost
o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy). Ta je k dispozici na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení„Potvrzení rodičům v tomto případě vydá pouze škola, nikoli lékař,upozorňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Více informací o ošetřovném najdete zde.

Komplikace pro zaměstnavatele

Problém nyní řeší také řada firem, jejichž zaměstnanci budou muset zůstat s dětmi doma. „České dráhy v tuto chvíli analyzují počty dětí zaměstnanců Českých drah v jednotlivých lokalitách. Následná opatření budou přijata s ohledem na zajištění provozu a vzniklých potřeb zaměstnanců (rodičů) v souvislosti s péčí o jejich děti,prozradila redakci yookee mluvčí národního dopravce Gabriela Novotná.

Někteří zaměstnavatelé umožní například práci z domova, řada zaměstnanců pak využije ošetřovné. „Od dnešního dne umožňujeme všem zaměstnancům se školou povinnými dětmi pracovat z domova, prozradil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. „Další podporu a pomoc budeme řešit se zaměstnanci individuálně,doplnila mluvčí ostravské huti Liberty Barbora Černá-Dvořáková.