Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poděkovala Rusku za to, že Českou republiku zařadilo na seznam nepřátelských zemí. To se však zřejmě nelíbilo vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD). Podle něj by za to měla poděkovat také české vládě.

Ruská vláda v pátek zveřejnila seznam nepřátelských zemí, na který zařadila pouze Česko a Spojené státy. Důvodem jsou podle Moskvy nepřátelské akce proti Ruské federaci, jejím občanům a ruským právnickým osobám. Šéfka TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová za tento krok poděkovala. „Ráda bych poděkovala ruské vládě za tuto čest,“ napsala v pátek na svém twitterovém účtu.

Její slova nenechala klidným vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka. „Ještě byste mohla poděkovat české vládě, neboť to byla právě razance a tvrdost české reakce na Vrbětice, která nás na ten seznam dostala,“ reagoval na příspěvek Pekarové.

„Pane ministře, ze srdce děkuji všem, kteří Vám rozmluvili ‚obchodní‘ cestu do země, která má na svědomí 2 lidské životy, miliardovou škodu a psychické problémy těch, kterým v blízkosti domovů bouchal muniční sklad,“ vzkázala Hamáčkovi poslankyně. „Přeji hezký večer a více sebereflexe,“ dodala v reakci Pekarová.

Podle českého ministerstva zahraničí krok Ruska pouze stupňuje napětí ve vztazích s Českem, ale i s Evropskou unií a jejími spojenci. „Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ uvedl Černínský palác v prohlášení. Takový postup je podle ministerstva v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Diplomatická roztržka mezi Českou republikou a Ruskem začala v sobotu 17. dubna, kdy předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Hamáček oznámili, že za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích stojí agenti ruské vojenské rozvědky. Česko následně vypovědělo desítky ruských diplomatů.