Litr nejprodávanějšího benzínu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 37,18 koruny. Ještě před týdnem byl o 5 haléřů levnější. Při tankování benzínu tak zaplatíme nejvíce od října 2012. Vyplývá to ze čtvrtečních čísel společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Zdražování podle ekonoma Lukáše Kovandy však skončí.

Nafta se v pondělí prodávala v průměru za 36,09 koruny za litr, což byla nejvyšší suma od října 2014. Aktuálně litr nafty natankujete v průměru za 36,05 koruny.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však blýská na lepší časy, nekonečné zdražování pohonných hmot by mělo skončit. „Možnosti dalšího růstu cen pohonných hmot jsou nyní již prakticky vyčerpané. Růst cen, který trvá nepřetržitě od začátku roku, končí,“ tvrdí hlavní ekonom Trinity Bank.

Pokud nyní budou čerpací stanice zdražovat, podle ekonoma pouze využijí zpráv o inflaci a uměle si navýší marže. „Ke zdražování nemají žádný pádný důvod, jelikož cena ropy Brent v porovnání se svými maximy z konce října je nyní o zhruba osm procent levnější,“ popisuje Kovanda s tím, že se poprvé od začátku října prodává za méně než 80 dolarů za barel.

„Obchodníci s ropou totiž sází na to, že země jako USA nebo Čína ve světle vysokých cen ropy a neochoty tradičních těžařů v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem navýšit těžbu, uvolní zásadní objem svých strategických zásob ropy, a to třeba i v koordinované operaci,“ vysvětluje důvod konce zdražování ekonom.

Dopad poklesu ceny ropy do zlevňování pohonných hmot na benzínkách v Česku podle Kovandy však utlumí oslabování koruny vůči dolaru. „Česká měna v posledních čtrnácti dnech oslabila vůči dolaru o zhruba 1,3 procenta,“ uvedl ekonom. V příštím týdnu ale podle něj můžeme v Česku očekávat stagnaci cen pohonných hmot.