Zaměstnanci automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku se v úterý 14. dubna po třítýdenní odstávce vrátili do práce. Výrobní linky firma zastavila kvůli pandemií koronaviru v sobotu 21. března. Zpočátku se v továrně bude namísto obvyklých tří pracovat jen na dvě směny.

Začínáme pozvolna, to znamená ranní a odpolední směnou. To nám umožňuje větší flexibilitu, co se týká logistiky a veškerých procesů. V případě, že by někdo chyběl, můžeme doplnit zaměstnance z nočních směn,“ potvrdil webu České noviny mluvčí automobilky Hyundai Pavel Barvík. Pracovníkům, na které připadne v daném týdnu noční směna, budou doma s náhradou mzdy ve výši 70 % průměrného výdělku.

Firma podle Barvíka přijala několik opatření, aby zajistila bezpečnost svých zaměstnanců. Každý den bude probíhat desinfekce celého výrobního areálu, omezí se také setkávání pracovníků.


Jako příklad mohu uvést speciální režim v kantýnách, kde lidé budou chodit postupně a zároveň budou mít takové miniboxy, ve kterých budou odděleni od ostatních,“ doplnil podle webu mluvčí automobilky.

Samotní zaměstnanci s obnovením výroby problém neměli. Bezpečné asi teď není nic, ale my musíme jít dál. Už to asi propukne a budeme to mít asi všichni, život se nezastaví kvůli tomu, že je nemoc, a do práce lidi chodit musí,“ prozradil Českým novinám jeden z dělníků, který přijel na ranní směnu.


Hyundai je první velký podnik v Česku, který se rozhodl výrobu obnovit. Mezi automobilkami stále zůstává kvůli koronaviru zastaven provoz v mladoboleslavské Škodovce, která prodloužila odstávku do pondělí 27. dubna. Kolínská TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) zatím plánuje rozjet své linky v pátek 17. dubna.