Nenarazit v ulicích českých měst na samoobslužné výdejní boxy různých firem, začíná být téměř nemožné. Nově se mezi ně přidává i přepravní služba Zásilkovna, jejichž Z-BOXy jsou přeci jen trochu odlišné. Ke svému provozu potřebují minimum energie, získávají ji totiž přes solární panely. Podle firmy jde o unikát, který v Česku zatím nikdo jiný nepoužívá.

Zásilkovna plánuje do konce roku rozmístit 150 výdejních boxů. Objevit se mají zejména v menších městech a na vesnicích, kde mohou doplnit služby České pošty, která v těchto lokalitách omezuje provoz svých poboček. Umístit je chce firma také v obchodních centrech nebo v rámci developerských projektů. Investice do Z-BOXů se bude pohybovat v řádu desítek milionů korun.

Revoluční technologie Z-BOXů umožňuje jejich provoz v podstatě kdekoliv. Pro nás se tak otevírá obrovská příležitost doručovat zásilky do míst, kam jiní doručovat nechtějí, neumí nebo zde své služby omezují.  Stanou se přirozenou součástí sítě našich klasických výdejních míst a pomohou nám pokrýt další velké území České republiky. Zákazníkům opět výrazně zvýšíme komfort doručování zásilek,“ popsala zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková.

„Pro nás je Z-BOX jednoduchá a moderní služba, která rozšiřuje možnosti pro naše obyvatele. Zásilky si zde mohou vyzvedávat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, podle toho, jak sami preferují. To je ve srovnání s jinými způsoby doručování zásadní výhoda. Jejich provoz je navíc ekologický s minimálními požadavky na energii. Jsem přesvědčen, že si je budou pořizovat i další obce naší velikosti, nejen proto, že čelí podobným komplikacím s doručováním, jako my v Jenštejně,“ doplňuje Norbert Hlaváček, starosta obce Jenštejn, kde byl Z-BOX instalován.

Jakmile řidič doručí zásilku do Z-BOXu, obdrží zákazník informační e-mail, SMS zprávu a notifikaci do aplikace Zásilkovna. V této chvíli je možné si zásilku vyzvednout. K obsluze stačí mít na chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Zásilkovna a zapnuté Bluetooth. Při příchodu k Z-BOXu se aplikace pomocí Bluetooth sama automaticky spáruje a otevře schránku s danou zásilkou. Za doručení zásilky se platí online, včetně platby na dobírku.

Cena za doručení do výdejního boxu je stejná, jako na jakékoliv jiné výdejní místo Zásilkovny. Pro koncového zákazníka si ji určí každý jednotlivý e-shop v rámci své vlastní cenotvorby.

Díky novým Z-BOXům bude celkový počet výdejních míst Zásilkovny kolem 3 800, což je nejvíce v České republice. Samoobslužné výdejní boxy provozují například také internetové obchody Alza, Mall, Pilulka nebo online supermarket Rohlik.cz.